Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przyszły premier Irlandii: Zjednoczenie wyspy jest aspiracją, ale nie priorytetem

Przyszły premier Irlandii: Zjednoczenie wyspy jest aspiracją, ale nie priorytetem
Simon Harris zostanie jutro zaprzysiężony na premiera Republiki Irlandii. (Fot. Getty Images)
Zjednoczenie Irlandii jest uzasadnioną aspiracją, ale nie będzie moim priorytetem - oświadczył Simon Harris, który jutro zostanie nowym premierem Republiki Irlandii. Zapewnił też, że chce lepszych, niż były w ostatnich latach, stosunków z Wielką Brytanią.
Reklama
Reklama

"To uzasadniona aspiracja polityczna ludzi w naszym kraju, że chcą widzieć zjednoczoną Irlandię. Porozumienie wielkopiątkowe zapewnia takie ramy. Można dostrzec różne aspiracje polityczne i jasną ścieżkę ich realizacji. To nie tu jest teraz punkt, na którym się skupiam, i mój priorytet, i szczerze mówiąc, nie uważam, że tu powinnien być nasz główny punkt i nasz priorytet" - oznajmił Harris w sobotę wieczorem w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.

Ocenił, że proces pokojowy w Irlandii Północnej, zapoczątkowany zawartym w 1998 roku porozumieniem wielkopiątkowym, jest jednym z najbardziej udanych procesów pokojowych na świecie, ale potencjał dla dobrobytu na całej wyspie będący efektem tego porozumienia nie został jeszcze w pełni wykorzystany.

Harris przyznał, że z punktu widzenia Irlandii Brexit był "naprawdę trudny i wymagający", chociażby dlatego, że Wielka Brytania w ciągu pięciu lat miała pięciu premierów, sześciu ministrów spraw zagranicznych i sześciu ministrów ds. Irlandii Północnej.

Mówił też, że w czasie negocjacji między Wielką Brytanią z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu Irlandia musiała bronić swoich interesów narodowych.

"Jednak chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie: chcę mieć bliższe stosunki z Wielką Brytanią, z rządem Wielkiej Brytanii. Handel między naszymi dwoma krajami wart jest 2,5 mld euro tygodniowo. Znamy się historycznie, poprzez rodziny, przyjaciół i pracę. Wielka Brytania pozostaje naszym najbliższym sąsiadem, nawet będąc poza Unią Europejską, i uważam, że w ciągu ostatniego roku poczyniono wiele znaczących postępów" - podkreślił.

Simon Harris, minister ds. szkolnictwa wyższego, innowacji i nauki, dwa tygodnie temu został nowym liderem współrządzącej Irlandią partii Fine Gael, a jutro zostanie zaprzysiężony jako premier, zastępując Leo Varadkara, który niespodziewanie zrezygnował z obu tych stanowisk. 37-letni Harris będzie najmłodszym premierem w historii Irlandii.

Czytaj więcej:

Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii: Priorytetem dla Irlandii Północnej nie jest zjednoczenie

Raport: Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 mld euro rocznie

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama