Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przewożenie czekolady po Brexicie będzie zakazane?

Przewożenie czekolady po Brexicie będzie zakazane?
Jesli UK podąży śladem Norwegii, transport czekolady może podlegać ograniczeniom. (Fot. Getty Images)
Eksperci zastanawiają się, czy Wielka Brytania będzie po Brexicie przestrzegać zasad granicznych obowiązujących w aktualnie w Norwegii i czy możliwy jest 'bezkolizyjny' przepływ osób i towarów?
Reklama

Kancelaria premier Theresy May poinformowała w pierwszych dniach stycznia 2018 roku, że Wielka Brytania opuści unię celną po wyjściu z Unii Europejskiej. Korzystanie z przywilejów unii celnej oznaczałoby dla Wielkiej Brytanii zachowanie bezcłowego handlu z Unią Europejską, ale pozbawiłoby ją możliwości zawierania własnych porozumień handlowych z krajami trzecimi.

Słychać coraz wyraźniejsze głosy dotyczące tego, że Wielka Brytania może zgodzić się na przyjęcie norweskiego modelu w okresie przejściowym po Brexicie. Oznacza to akceptację wszystkich zasad obowiązujących w Unii Europejskiej bez możliwości wpływu na kształtowanie ich.

Norwegia ponad dwie dekady temu zawarła z Unią Europejską porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Nie będąc członkiem Wspólnoty, korzysta z pełnego dostępu do wspólnego rynku, zezwalając jednocześnie na swobodny przepływ ludzi z krajów Unii Europejskiej.

Norwegia nie jest w pełni objęta europejską unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż na terytorium Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Cudzoziemcy podróżujący do Norwegii podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwożenia towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Określenie "do użytku osobistego” dotyczy także towarów przewożonych z przeznaczeniem na prezenty. Sprzedaż ich jest naruszeniem prawa zagrożonym ich konfiskatą oraz dodatkową karą. W poważniejszych przypadkach konfiskacie może też podlegać pojazd, którym towary były przewożone.

"Jeśli Wielka Brytania podąży śladem Norwegii, brytyjskie granice będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ograniczone mogą być nie tylko alkohole i tytoń – co nie jest niczym dziwnym, ale także czekolada, bo Norwegia nałożyła podatek od cukru. Przewożenie więc wyrobów czekoladowych może być uznane za nielegalne” – podaje telewizja ITV.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. 

 

  Komentarze


  • Ziutek
   9 lutego, 15:08

   buraki chcialy Brexit? no to smacznego...

  • Bober
   9 lutego, 19:16

   Anglia będzie po Brexicie jak my za czasòw komuny,za żelazną kurtyną

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama