Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przewalutowanie w Ryanair "może pasażera sporo kosztować"

Przewalutowanie w Ryanair "może pasażera sporo kosztować"
Ta sama podróż może nas kosztować nawet kilkadziesiąt funtów więcej. (Fot. Getty Images)
Klienci Ryanair mogą tracić nawet kilkadziesiąt funtów przez automatyczną zmianę waluty w momencie dokonywania płatności za bilet - uważa organizacja konsumencka Which? Travel.
Reklama
Reklama

Ryanair - podobnie jak inni przewoźnicy - wyświetla cenę lotu w walucie kraju, z którego wylatujemy. Oznacza to, że pasażerowie, którzy wracają do Wielkiej Brytanii np. z Hiszpanii lub Włoch, zobaczą na stronie irlandzkiego przewoźnika ceny biletów podane w euro.

Jednak podczas wprowadzania danych karty w celu dokonania rezerwacji, należna kwota zmienia się na funty szterlingi. Problemu w ogóle by nie było, gdyby nie słaby kurs wymiany, przez który ceny za bilet w Ryanair są o 6 proc. droższe.

W przypadku tanich biletów przewalutowanie nie jest duże. Problem zaczyna się, gdy cena za podróż wynosi kilkaset funtów. 

Ryanair ma wyjątkowo słaby kurs wymiany walut. (Fot. Getty Images)

Which? Travel znalazł przykładowy lot z Alicante do Londynu Stansted dla czteroosobowej rodziny za €565,81. Jednak w momencie przejścia do kasy, Ryanair zmienił walutę na funty, co dało całkowitą cenę £526,97. Kurs wymiany wynosił 93 pensów za euro.

Tego samego dnia Visa "sprzedawała" 1 euro za 88 pensów. Przy tej stawce lot kosztowałby tylko £496,72, a więc £30 mniej.

Sytuacja wyglądała podobnie w przypadku lotu osoby dorosłej z Berlina do Londynu. Przy kursie wymiany Ryanair podróż kosztowała £235,29, a z Visą - £221,78 GBP.

Co na to Ryanair? "Nasza prezentacja przeliczników walutowych jest w pełni przejrzysta i zgodna ze wszystkimi obowiązującymi przepisami UE i krajowymi" - oświadczył rzecznik przewoźnika. "Klienci mają możliwość płacenia w walucie swojej karty płatniczej, co daje całkowitą pewność ostatecznej kwoty płatności" - dodał przedstawiciel Ryanair.

Which? Travel ma jednak co do tego wątpliwości i postanowił skierować sprawę do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA), twierdząc, że polityka Ryanair może wprowadzać w błąd i naruszać przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

Eksperci zaznaczają jednak, że irlandzkiego przewoźnika można przechytrzyć - otóż rezygnacja z kursu wymiany została ukryta w zakładce "więcej informacji".  Klikając w to pole możemy zaznaczyć opcję powrotu do waluty kraju wylotu.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama