Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Protest sprzątaczy w słynnej londyńskiej galerii Tate Modern

Protest sprzątaczy w słynnej londyńskiej galerii Tate Modern
Strajk zaskoczył odwiedzających słynną galerię. (Fot. Getty Images)
Odpowiedzialni za czystość pracownicy Tate Modern przeprowadzili w weekend akcję strajkową, zajmując wystawę poświęconą dziełom Picassa i wzbudzając zainteresowanie odwiedzających. 'Jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy' - poinformowała ochrona słynnej galerii, komentując incydent.
Reklama

"Jeśli chcecie oszczędności, ograniczcie liczbę stanowisk kierowniczych" - głosił jeden z transparentów protestujących sprzątaczy.

Odpowiedzialni za czystość pracownicy usadowili się w okolicach wystawy poświęconej twórczości Picassa i - jak przekazały służby ochrony tego miejsca - "założyli obóz". "Jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy" - dodały.

Odwiedzający słynną galerię mieli mieszane uczucia. Część z nich robiła zdjęcia i nie kryła rozbawienia, inni czuli zażenowanie, że protest odbywa się w pobliżu obrazów hiszpańskiego malarza.

Pracownicy niższego szczebla w Tate Modern zatrudniani są przez firmę-pośrednika ISS, która działa na zlecenie inwestycyjnego giganta Ernst & Young.

Akcja strajkowa, którą przeprowadzono w imieniu związku zawodowego IWGB (Independent Workers Union of Great Britain), została przeprowadzona z powodu obaw związanych z likwidacją etatów.

"Wykorzystują nas. Ernst & Young to gigant wart miliony funtów. Czy naprawdę nie stać ich na opłaceniu kilku dodatkowych pracowników?" - pyta Henry Lopez, prezes związku IWGB.

"Obawiamy się, że planują pozbyć się połowy sprzątaczy, po czym zwiększyć zakres obowiązków tych, którzy pozostali. Powodem jest oczywiście polityka oszczędności. Zawiedliśmy się na nich. Powinni się wstydzić" - dodał Lopez.

Rzecznik prasowy Ernst & Young przekazał jedynie w krótkim komunikacie, że negocjacjami z pracownikami zajmuje się zewnętrzna firma ISS. Podkreślił dodatkowo, że każdy zatrudniony, również przez agencje pracy, otrzymuje stawkę London Living Wage, która obecnie wynosi £10,20 za godzinę.

ISS przekazało z kolei, że ma nadzieję iż zwolnionym pracownikom uda się znaleźć inne zatrudnienie wewnątrz firmy, i że obecnie trwają nad tym prace.

Galeria Tate Modern odmówiła komentarza.

 

  Komentarze


  • Były
   16 kwietnia, 14:07

   Ależ przecież oni nic innego jak obcinanie etatów, w życiu nie potrafią! Problem z firmami sprzątającymi polega na tym, że kierownictwo często nie ma żadnego wykształcenia i podchodzi do pracy kompletnie nieprofesjonalnie. Zamiast zająć się przygotowaniem nowych propozycji, szczegółowych Work Instructions, dokładnym zmierzeniem czasu poszczególnych prac, a nawet określeniem stopnia wysiłku fizycznego oni zajmują się robieniam kariery poprzez prywatne znajomości. Jak to niekjtórzy mówią: Gdzie nie liczy się profesjonalizm tam liczy się komedia charakterów.

  • Robi
   16 kwietnia, 14:33

   ISS to najgorsza firma klinerska w londynie jeden pracownik wykonuje prace za dwoch sa i Polacy w tym syfie oraz korupcja i dyskryminacja bo wiekszosc nadzoru to Afryka

  • Tia
   16 kwietnia, 23:26

   Moze i placa 10.20, ale nie oferuja pelnego etatu, a 20 x 10.20 daje zaledwie 204f, odliczyc podatek, nin. Czy takie 'pieniadze' pozwalaja w ogole na przezycie w Londynie???
   Wszedzie tylko obcinanie godzin, etatow i wyzysk...

  • THC
   17 kwietnia, 07:36

   Sprzatac, sprzatac... samo sie nie zrobi. hue hue hue Spakowani? ;D

  • THC
   17 kwietnia, 07:52

   Ja np. Nie sprzątam wcale, wole mieszkać z kokrouczami i moimi resztkami z chickena... hue hue hue! ;D

  • Pawik doTHC
   17 kwietnia, 11:16

   Thc skoro jesteś kopciuch to z tym żyj brudasie a nie musisz kogoś obrażać smrodzie jeden . Hue hue hue brudasie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama