Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Producent śmierdzącej potrawy sponsorem piłkarskiego klubu w Szwecji

Producent śmierdzącej potrawy sponsorem piłkarskiego klubu w Szwecji
Piłkarze Falkenberg FF będą reklamować narodową potrawę Szwecji, czyli kiszonego śledzia. (Fot. Getty Images)
Falkenberg FF to klub najwyższej szwedzkiej ligi piłkarskiej Allsvenskan. Od marca jego prezesem jest Patrik Hannell - miliarder nazywany w Szwecji królem kiszonego śledzia, ponieważ na tym właśnie produkcie zbudował swoje imperium finansowe.
Reklama

53-letni Hannell od kilku lat ma stałe miejsce na liście stu najbogatszych Szwedów według magazynu "Veckans Affarer" i jest jednym z pięciu głównych sponsorów klubu.

Surrstroemming, czyli kiszony śledź bałtycki, jest tradycyjnym szwedzkim daniem od XV wieku i według światowych rankingów, m.in. bardzo wyrafinowanych japońskich dotyczących zapachów żywności, ma "najohydniejszy odór świata", o wiele gorszy od azjatyckich fermentowanych rybnych specjałów.

Największym producentem tej potrawy jest firma nowego prezesa Falkenberg FF Hannell Holding i jej logo widnieje na koszulkach piłkarzy obok miejscowego browaru i państwowego totalizatora Svenska Spel.

Hannell od lat jest związany z klubem i teraz zastąpił 75-letniego Larsa-Erica Nilssona, który piastował to stanowisko od 1991 roku i nazywany jest legendą szwedzkiego futbolu. Przejmował klub, który był na skraju ogłoszenia bankructwa i w spektakularny sposób wyprowadził go z kryzysu. Dzisiaj jego model biznesowy stosowany jest w większości szwedzkich klubów sportowych z kłopotami finansowymi.

Nowy prezes klubu, który powstał w 1928 roku, pochodzi z rodziny, która zbiła fortunę na kiszonym śledziu, a on od dzieciństwa zajmuje się tym biznesem i posiada unikalne receptury będące tajemnicą dziadka.

"Nilsson jest moim wielkim wzorem, a przejęcie stanowiska po nim to tak jak zastąpienie Sir Alexa Fergusona, lecz ja też wiem jak prowadzić firmy, w tym kluby sportowe, które w dzisiejszych czasach powinny być i mogą być dochodowymi spółkami" - podkreślił Hennel.

Jego zdaniem kluby sportowe wybierając sponsorów powinny kierować się etyką i nie każdy produkt powinien być reklamowany. "Mój śledź jest jednak daniem narodowym i wzbudza szacunek u wszystkich Szwedów" - zauważył na łamach dziennika "Expressen".

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama