Menu

Problemy z settled status. Rząd zapewnia, że rejestracja wciąż możliwa

Problemy z settled status. Rząd zapewnia, że rejestracja wciąż możliwa
Brytyjski rząd twierdzi, że nie ma żadnych problemów z imigracyjnym systemem rejestracji dla obywateli UE i przypomina spóźnialskim o konieczności złożenia aplikacji. (Fot. Getty Images)
Niektórzy ludzie nie mogą udowodnić, że przebywają w kraju legalnie z powodu usterki w rządowym systemie przeznaczonym dla imigrantów z Unii Europejskiej - doniósł dziennik 'The Guardian'. Problem mają przede wszystkim osoby, które aplikują o zmianę statusu z 'pre-settled' na 'settled'.
Reklama
Reklama

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy ubiegają się o zmianę swojego statusu z pre-settled na settled ryzykują, że nie będą w stanie udowodnić swojego legalnego pobytu w UK z powodu usterki w cyfrowych zezwoleniach na pobyt wydawanych przez rząd. Po Brexicie dostęp do usług publicznych lub finansowych (np. otrzymanie kredytu) dla imigrantów z UE jest warunkowany posiadaniem przez nich statusu osoby osiedlonej (settled lub pre-settled), przyznawanego przez brytyjskie Home Office w formie elektronicznej. 

Tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled), który został przyznany prawie 2,3 milionom osób, które mieszkały w Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2020 r., może zostać zmieniony na bezterminowy status osoby osiedlonej (settled) po tym, gdy ktoś mieszkał w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez pięć lat. Okazuje się jednak, że po złożeniu wniosku o taką zmianę - do czasu jego rozpatrzenia - z naszych elektronicznych akt znika informacja o posiadaniu statusu pre-settled. Oznacza to brak możliwości udowodnienia, że ktoś przebywa legalnie w kraju - tłumaczy "The Guardian".

Dziennik podaje przykład obywatela Węgier, któremu groziła utrata domu, kupionego wspólnie ze swoją dziewczyną. Jego kredytodawca uznał, że mężczyzna nie jest w stanie przedstawić dowodu na prawo do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. W 2019 r. przyznano mu pre-settled status, ale kiedy w kwietniu br. złożył wniosek o settled status, jego konto w systemie imigracyjnym pokazuje jedynie certyfikat aplikacji.

Z kolei obywatel Włoch, którego zakup domu był również zagrożony, gdy jego pre-settled status został usunięty online, został poinformowany przez infolinię Home Office, że to usterka techniczna.

"Jeśli dana osoba posiada pre-settled status i złożyła wniosek o settled status, na jej koncie pojawi się zaświadczenie o złożonym wniosku o aktualizację statusu. Można też zadzwonić do naszego centrum rozstrzygania spraw" - skomentował rzecznik Home Office. Osoby dzwoniące na infolinię muszą jednak czekać na połączenie przez wiele godzin. Obywatel Węgier twierdzi, że spędził na linii ponad 11 godzin, próbując rozwiązać problem.

Grupa the3million, która broni praw mieszkańców UE w Wielkiej Brytanii, zgłosiła sprawę do Niezależnego Urzędu Monitorowania Porozumienia o Prawach Obywateli. Działacze twierdzą ponadto, że mieszkańcy UE są dyskryminowani, ponieważ, w przeciwieństwie do innych imigrantów spoza UE, nie otrzymują żadnej papierowej kopii pozwolenia na pobyt. Tymczasem wiele instytucji finansowych wciąż wymaga papierowych dokumentów potwierdzających legalny status klienta ubiegającego się np. o otwarcie konta bankowego lub o kredyt hipoteczny.

Termin aplikowania do EU Settlement Scheme (EUSS) minął 30 czerwca br., jednak rząd brytyjski przypomina, że wszyscy ci, którzy jeszcze nie aplikowali o pre-setlled lub settled status wciąż mogą to zrobić, jeśli posiadają "racjonalny" powód spóźnienia. 

W maju rząd Wielkiej Brytanii wysłał listy do obywateli UE, EOG i Szwajcarii, udzielając im krok po kroku praktycznych porad, jak złożyć wniosek do EUSS. W sierpniu wysłano kolejne pisma do tych, którzy mogą jeszcze aplikować.

Więcej informacji można znaleźć na stronach rządowych: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Czytaj więcej:

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?

UK: Infolinia dla obywateli UE kosztuje aż 69 pensów za minutę

Media w UK: Wielu seniorów z UE nie złożyło wniosku o settled status

77-letnia Polka jedną z ostatnich ocalałych z Holokaustu w UK. Teraz obawia się deportacji

UK: 569 tys. obywateli UE czeka na decyzję o statusie osoby osiedlonej

To już ostatnie dni podróży do UK "na dowód". Od 1 października wjazd tylko z paszportem

  Komentarze
  • Polak UK
   11 września, 17:44

   Niedobrze dla Polaków szczególnie bo to komplikuje życie kto będzie dalej to akceptował i się bawił w te bzdury ludzie będą wracać do Polski która niestety w tej chwili jest najlepszym miejscem do życia. Tylko ten ruski trol JoBo zaraz napisze że on jest w raju UK.

  • Hahhahaha
   11 września, 18:22

   Siedzę w parku Jem chicken a pije piwko i pszczoły się kręcą cały czas wokoło i nie wiem czy to normalne jest czy nienormalne

  • Ja
   11 września, 19:28

   Gdyby nie braki pracowników to Boris z kumplami już by się zastanawiali jak się pozbyć ludzi z EU jak najszybciej i zabrać im settled status. To może być scenariusz na za parę lat jak sytuacja się unormuje.

  • Aaa
   11 września, 20:54

   Już brakuje ludzi do pracy, w TV nabierają ludzi, że to przez wirusa, no niestety, to przez, brexit. Dużo ludzi wyjechało, jeszcze więcej planuje wyjechać. Przyszły rok będzie jeszcze gorszy, Będzie brakować nas ludzi pracujących w UK z eu, ale chcieli brexit to mają

  • Do Ja
   11 września, 21:59

   A Ty co? Nieudacznik z Anglii powracajacy do Polski??

  • JoBo
   12 września, 02:36

   @Paliak UK. Właśnie lecę do Polski, " która niestety w tej chwili jest najlepszym miejscem do życia ". Koń by się uśmiał z Twoich słów.

  • Jarek z Bradford
   12 września, 10:12

   Do do ja dlaczego nazywasz ludzi wracających do Polski nieudacznikami ? wrócą i będą żyć na poziomie.
   Polska w tej chwili jest wymieniana jednym z lepszych
   miejscem do życia w Europie ze względu na tanie życie potwierdzają to ekonomiści z Niemiec.
   Dlaczego nieudacznik ? Ja kupiłem sobie mieszkanie w Polsce za gotówkę i wracam do UK będę pracował na następne.Po co mam brać kredyt na 30 lat w UK ?

  • Do Jarek z Bradford
   12 września, 12:53

   Po prostu uważam, że ludzie którzy pisza takie komentarze Jak ,,Ja” to w większości osoby którym nie wyszło w Anglii i wylewaja tutaj swoje żale.

  • Laska
   13 września, 14:10

   Ja wróciłam jak i większość ludzi do Polski wśród też moi znajomi i żyje nam się bardzo dobrze. Ten najwięcej dyskutuje co tam też żyje od do i jak taki ma wrócić do Polski z czym. A mieszkając tam 8 lat poznałam wielu Polaków bide z nędza tylko przyjeżdżając do kraju szpanuje i opowiada bzdury co on tam nie ma Nigdy nikogo nie zapraszając. Tyle w temacie.

  • JoBo
   13 września, 18:51

   @Laska. Ty też dyskutujesz, jak widać. Trudno Ci zrozumieć, że mnóstwo ludzi przyjechało tu normalnie żyć i nie miało zamiaru wracać do Polski. Nie oszczędzali, starali się o solidną pracę, wzięli kredyty na domy, samochody itp. Ty i tobie podobni przybyli tu, żeby oszczędzać na coś w kraju i od razu wiedzieli, że wrócą. I teraz napisz mi, co lepsze ? Zbierać na dom przez 10 - 20 lat i go kupić. Czy kupić dom na raty po trzech latach oszczędzania na wklad własny ? I jaka jest różnica między nami, którzy mają coś i spłacają, maja karty kredytowe (zastępują im twoje oszczednosci ), którymi szastają na urlopie w Polsce, a Tobą mieszkającą teraz w Polsce ? Wróciłaś po latach oszczędzania, kupiłaś dom i samochod, lub założyłaś własny interes. I o co masz pretensję ? Życzę Ci wszystkiego najlepszego w Polsce, ale zostaw w spokoju tych, co tu zostali. Oni wybrali inne życie. Ty inne. Oni uważają, że UK jest lepsze do życia, Ty, że Polska. Zobaczymy za parę lat, kto lepiej wybrał. I dlaczego my. Tyle w temacie.

  • Tymczasowy UK
   15 września, 04:00

   Do Jarek z Bradford no właśnie ten trol JoBo cały czas narzeka nazywa ludzi niedacznikami a sam nic nie ma a gra wielkiego bohatera na forum Londynka i wylewa swoje żale krytykując innych.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama