Menu

Prezes PLL LOT: W samolotach może być zajęta tylko połowa miejsc

Prezes PLL LOT: W samolotach może być zajęta tylko połowa miejsc
LOT wznowił na razie tylko polączenia krajowe. (Fot. FB/LOT Polish Airlines)
Zgodnie z zaleceniami, pasażerowie w samolocie mogą zajmować najwyżej 50 proc. foteli. Najważniejsze jednak, że zaczęliśmy znowu latać - stwierdził prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodał, że rezerwacje biletów są na poziomie kilku procent tych z zeszłego roku.
Reklama

"Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, latamy z 50-proc. obłożeniem. To oznacza, że połowa miejsc w samolocie nie może być zajęta. Pasażer ma zawsze obok siebie, za sobą i przed sobą miejsce wolne" - wyjaśnił dziennikarzom Milczarski przy okazji pierwszego po przerwie rejsu LOT z Warszawy do Szczecina.

Jak dodał, "na razie rejsy bukują się powoli". "Nasze bookingi - to jest rząd wielkości kilku procent bukingu z zeszłego roku. Ta sytuacja będzie się rozkręcać dosyć długo. Ale informacja najważniejsza jest taka, że zaczynamy latać, będziemy się rozwijać, wracamy na polskie - i mam nadzieję - wkrótce na europejskie niebo" - zapewnił Milczarski.

Pytany o to, kiedy mogą zostać uruchomione rejsy międzynarodowe, odpowiedział, że ta decyzja nie należy do LOT.

"To jest decyzja rządu i Głównego Inspektora Sanitarnego. Obserwowana jest sytuacja epidemiczna i w miarę tych obserwacji i wyciąganych z nich wniosków, będzie można mówić o dalszym otwarciu polskiego nieba na inne kraje europejskie, potencjalnie na świat" - wyjaśnił.

Przepisy wymagają aby pasażer miał zawsze obok siebie, za sobą i przed sobą miejsce wolne. (Fot. Getty Images)

Zaznaczył jednocześnie, że inne kraje też są zamknięte na ruch międzynarodowy. "Jesteśmy zależni również od otwarcia się innych krajów na nas. To jest sytuacja, kiedy cały świat się zamknął. Zanim te wszystkie bariery się odblokują, potrwa to wiele tygodni" - ocenił szef LOT.

PLL LOT wczoraj wznowił swoje krajowe połączenia, realizując rejs z Warszawy do Szczecina. Na razie pasażerowie LOT będą mogli skorzystać z połączeń krajowych wykonywanych na osiem lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska. Wznowiona siatka połączeń obejmuje w sumie około 30 rejsów krajowych. Rozkład ten będzie obowiązywał do 19 czerwca.

W piątek, 22 maja, w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych - do 6 czerwca br. Jeśli chodzi o loty krajowe, zakaz ten został przedłużony na kolejne 8 dni i obowiązywał do 31 maja br. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 24 maja 2020 r.

Czytaj więcej:

ULC: Do samolotu tylko z oświadczeniem o stanie zdrowia

Linie lotnicze powoli wznawiają loty. Ryanair reaktywuje 40 proc. połączeń od 1 lipca

Od dzisiaj LOT "odmraża" pierwsze połączenia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Reklama