Menu

Premier Katalonii z zakazem pełnienia funkcji publicznych

Premier Katalonii z zakazem pełnienia funkcji publicznych
Torra: "Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być wykonując mandat obywateli w celu obrony praw człowieka". (Fot. Getty Images)
Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC) skazał dzisiaj premiera tego regionu Quima Torrę na 1,5 roku zakazu pełnienia funkcji publicznych. Wyrok zapadł w sprawie odmawiania przez Torrę zdjęcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu.
Reklama

Podczas procesu Torra przyznał, że świadomie odmawiał zdjęcia separatystycznych symboli z powodu lojalności wobec katalońskich wyborców. "Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być wykonując mandat obywateli w celu obrony praw człowieka" - oznajmił w trakcie rozprawy.

Sąd w Barcelonie zasądził też premierowi katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, karę grzywny w wysokości 30 tys. euro.

Hiszpańska komisja wyborcza (JEC) przed wyborami parlamentarnymi z 28 kwietnia br. dwukrotnie nakazała szefowi Generalitatu usunięcie symboli separatystycznych z budynku regionalnego rządu oraz innych obiektów publicznych w Katalonii.

Baner z napisem "Uwolnić więźniów politycznych oraz na uchodźstwie" na budynku autonomicznego rządu. (Fot. Getty Images)

Kilka dni przed wyborami Torra zdjął żółte wstążki, główny symbol katalońskiego separatyzmu, z obiektów publicznych, ale na budynku autonomicznego rządu nakazał przyczepić transparent z namalowaną na nim żółtą wstążką oraz żądaniem uwolnienia regionalnych polityków sądzonych za organizację referendum niepodległościowego z 2017 roku.

Baner z napisem "Uwolnić więźniów politycznych oraz na uchodźstwie" Torra nakazał zdjąć dopiero we wrześniu, kiedy sąd w Barcelonie wydał policji polecenie usunięcia transparentu.

W związku ze skazaniem Quima Torry nie należy się spodziewać szybkiej dymisji rządu, gdyż jego obrońcy zapowiedzieli odwołanie od werdyktu TSJC do Sądu Najwyższego Hiszpanii.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Zatrzymani separatyści planowali atak na parlament Katalonii

Wielki marsz w Barcelonie przeciw niepodległości Katalonii

Hiszpania: Wielotysięczne manifestacje zwolenników i przeciwników secesji Katalonii

Starcia przed stadionem Barcelony. Wielu rannych

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama