Menu

Premier Cameron znowu grozi Rosji

Premier Cameron znowu grozi Rosji
Brytyjski premier stanowczy wobec Rosji (Fot. Thinkstock)
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł dzisiaj prezydenta Rosji Władimira Putina, że UE jest gotowa nałożyć na Moskwę kolejne sankcje w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy.
Reklama

"Rosja powinna wiedzieć, że jeżeli radykalnie nie zmieni swojej postawy, będzie musiała się liczyć z podjęciem przez nas działań. UE będzie gotowa do podjęcia dalszych kroków" - zapowiedział Cameron w nagraniu wideo zamieszczonym przez brytyjskie media. Cameron ujawnił, że sankcje mogą dotyczyć m.in. zaawansowanych technologicznie produktów wykorzystywanych zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. Nie podał jednak dalszych szczegółów.

Według szefa brytyjskiego rządu, Putin musi użyć swych wpływów, by zakończyć konflikt na Ukrainie, wstrzymując dostawy dla tamtejszych separatystów. Cameron podkreślił, że dowody wskazują, iż samolot malezyjskich linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony w czwartek przez prorosyjskich separatystów pociskiem rakietowym SA11.

Cameron oświadczył, że w związku z kryzysem na Ukrainie żaden kraj UE nie powinien sprzedawać Rosji sprzętu wojskowego. Dodał, że po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu, w Wielkiej Brytanii "nie do pomyślenia" byłoby coś takiego, jak sprzedanie Rosji przez Francję okrętów desantowych typu Mistral.

Zawarty przez Moskwę z Paryżem w 2011 roku kontrakt wartości 1,2 miliarda euro przewiduje kupno dwóch okrętów desantowych Mistral. Francja zdecydowała się zrealizować ten kontrakt mimo potępienia Rosji za jej działania na Ukrainie oraz mimo nacisków USA. Jest to pierwszy tak duży kontrakt na import sprzętu wojskowego zawarty przez Moskwę od upadku ZSRR.

Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE wzywały Francję, aby przemyślała kwestię sprzedaży Rosji zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego po aneksji Krymu przez Rosjan. Francja odrzucała apele o wstrzymanie transakcji oraz krytykę, tłumacząc, że unieważnienie kontraktu przyniosłoby więcej szkód Paryżowi niż Moskwie. Okręt typu Mistral może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych. 

Szef brytyjskiego rządu relacjonował, że podczas wczorajszej rozmowy z prezydentem Putinem powiedział mu, iż Moskwa musi przekonać prorosyjskich separatystów do pełnego udostępnienia miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Zaapelował jednocześnie do Putina o wstrzymanie dostaw broni dla bojowników.
"Nie potrzebujemy więcej broni przekraczającej granice, ani oddziałów, ani w ogóle wsparcia dla separatystów - potrzebujemy uszanowania ukraińskiej integralności terytorialnej i będziemy o nią zabiegać" - wyjaśnił Cameron w nagraniu wideo.

Zwrócił uwagę prezydentowi Rosji, że cały świat przygląda się obecnie jego postępowaniu. Wcześniej rzecznik Camerona ostrzegał, że w przypadku dalszego destabilizowania sytuacji na wschodzie Ukrainy Rosja będzie musiała się liczyć z nałożeniem kolejnych sankcji, które uderzą w jej gospodarkę. Przedstawiciel brytyjskiego szefa rządu dodał, że Moskwa zostanie pociągnięta do odpowiedzialności również w przypadku dalszego blokowania przez prorosyjskich separatystów dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który został zestrzelony w czwartek nad wschodnią Ukrainą. Londyn uważa, że winę za to ponoszą wspierani przez Rosję bojownicy.

"Jeżeli Rosja nie podejmie w najbliższym okresie kroków zarówno w sprawie (ułatwienia) dostępu do miejsca katastrofy, jak i w kwestii związanej z niestabilnością na wschodzie Ukrainy, będziemy apelować o podjęcie dalszych kroków" - stwierdził rzecznik brytyjskiego premiera. W podobnym tonie wypowiadał się dzisiaj szef resortu finansów Wielkiej Brytanii George Osborne, który również ostrzegał Moskwę przed nowymi sankcjami.

Wczoraj natomiast szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond zapowiadał, że Wielka Brytania będzie przekonywać pozostałe państwa UE do nałożenia na Rosję większych sankcji w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama