Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier UK Sunak o pomocy dla Ukrainy, nielegalnej imigracji i strajkach

Premier UK Sunak o pomocy dla Ukrainy, nielegalnej imigracji i strajkach
Rishi Sunak wczoraj po raz pierwszy od kiedy przejął urząd premiera, odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej. (Fot. NIKLAS HALLE'N/AFP via Getty Images)
Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił wczoraj, że nic się nie zmieniło w kwestii kontynuowania pomocy dla Ukrainy, ponadto umowa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy będzie realizowana oraz zaznaczył, iż nie zamierza ulegać żądaniom płacowym strajkujących.

Wczoraj Sunak, po raz pierwszy, od kiedy 25 października przejął urząd premiera, odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej. Tworzą ją szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin i jest to jedyna komisja, która może przesłuchiwać szefa rządu.

Sunak był pytany m.in. o doniesienia, które się pojawiły w mediach w weekend, jakoby miał zlecić przeprowadzenie audytu w stylu Goldman Sachs - Sunak przed wejściem do polityki pracował tam jako analityk - mającego ocenić przebieg wojny na Ukrainie i to, jakie efekty przynosi przekazywana temu krajowi pomoc.

Odnosząc się do tego premier powiedział, by nie doszukiwać się zbyt wiele w tych doniesieniach, a jego działania pokazują, że nadal będzie wspierał Ukrainę i "wszyscy chcielibyśmy, aby Ukraina skutecznie odpierała rosyjską agresję".

Później, odpowiadając na pytanie, czy Zachód może nie doceniać rosyjskiej woli kontynuowania wojny, Sunak stwierdził, że "ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy".

Brytyjski premier był pytany też o walkę z nielegalną imigracją, szczególnie że dzień wcześniej sędziowie orzekli, iż budząca kontrowersje umowa z Rwandą o deportowaniu do tego kraju imigrantów nielegalnie przekraczających kanał La Manche jest zgodna z prawem.

Podkreślił, że ta umowa jest tylko częścią rozwiązania, a problem nielegalnej imigracji nie zostanie załatwiony z dnia na dzień, ale odmówił podania jakichkolwiek szacunków co do tego, ile osób mogłoby zostać odesłane, oraz nie odpowiedział na pytanie, czy Wielka Brytania rozważa wystąpienie z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W związku z trwającą falą strajków i żądaniami płacowymi zgłaszanymi przez kolejne grupy zawodowe, Sunak zapowiedział, że nie będzie im ulegał, gdyż utrudniłoby to walkę z inflacją, a to ona musi być teraz priorytetem.

"Uznaję, że jest to trudne dla wszystkich, ponieważ inflacja jest tam, gdzie jest. Najlepszym sposobem, aby pomóc im i pomóc wszystkim innym w kraju, jest to, byśmy wzięli się w garść i zmniejszyli inflację tak szybko, jak to możliwe" - wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Tuż przed tragedią na kanale La Manche, Rishi Sunak przedstawił plan walki z migrantami

BBC: Brytyjski premier poprosił o dokonanie "audytu" wojny w Ukrainie

Brytyjski sąd: Deportacja nielegalnych imigrantów do Rwandy zgodna z prawem

Rishi Sunak: Przed rozmowami Rosja musi się wycofać z okupowanych terenów

    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł

    Sport