Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy nie ruszą przed wyborami

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy nie ruszą przed wyborami
Rishi Sunak zaznaczył, że gospodarka wróciła na właściwe tory, ale mimo obietnic deportacje do Rwandy nie zaczną się przed wyborami. (Fot. HENRY NICHOLLS/POOL/AFP via Getty Images)
Brytyjski premier Rishi Sunak przyznał wczoraj, że deportacje nielegalnych imigrantów do Rwandy nie ruszą przed wyborami parlamentarnymi, które rozpisał na 4 lipca. Zaprzeczył też, by taką datę głosowania wyznaczył z obawy przed powrotem inflacji i spodziewanej latem kolejnej fali przepraw migrantów przez kanał La Manche.
Reklama
Reklama

W środę Sunak, który do tej pory mówił tylko, że wybory odbędą się w drugiej połowie roku, niespodziewanie wyznaczył ich termin już na 4 lipca.

Jak się ocenia, z jednej strony skłoniły go do tego dobre dane gospodarcze ogłoszone w ostatnich dniach - podniesienie prognoz wzrostu gospodarczego i spadająca inflacja, a z drugiej - początek lipca pozwala mu uniknąć kolejnych rekordowych danych o nielegalnej imigracji, bo szczyt przepraw przez kanał La Manche przypada na okres od lipca do września.

W wywiadach udzielonych wczoraj rano, w których wyjaśniał, dlaczego zdecydował się na rozpisanie wyborów, Sunak mówił, że gospodarka wróciła na właściwe tory, ale przyznał, że mimo obietnic deportacje do Rwandy nie zaczną się przed wyborami.

"Pierwsze loty odbędą się w lipcu" - oznajmił w rozmowie z BBC, po czym dodał: "Jeśli będę ponownie wybrany na premiera 5 lipca, te loty się odbędą, uruchomimy nasz program rwandyjski". Naciskany później w rozmowie z radiem LBC, czy "w lipcu" oznacza przed czy po wyborach, Sunak odparł: "Po wyborach. Przygotowania już trwają".

W świetle sondaży wyborczych wygląda na to, że program deportacji do Rwandy nie ruszy wcale, bo rządząca Partia Konserwatywna ma ponad 20 punktów proc. straty do Partii Pracy, która zapowiada, że po objęciu władzy wstrzyma cały program, gdyż jest on jej zdaniem zbyt kosztowny i nieskuteczny.

Zawarta w kwietniu 2022 roku umowa z Rwandą o przymusowych deportacjach imigrantów ma być w zamierzeniu brytyjskiego rządu jednym ze sposobów zniechęcania kolejnych osób do podejmowania prób nielegalnego przedostania się do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z umową do Rwandy mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci, niezależnie od obywatelstwa. Tam rozpatrywano by ich wnioski o azyl i jeśli mieliby podstawy, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Sunak w rozmowie z BBC odrzucił też sugestie, że powodem wyznaczenia wyborów na 4 lipca jest obawa, że latem zwiększy się napływ nielegalnych imigrantów oraz że inflacja, która - jak podano w środę - spadła do najniższego poziomu od prawie trzech lat, może ponownie rosnąć.

"Nie, to nie jest prawdziwy powód. A jeśli chodzi o gospodarkę, to oczywiście wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Wiem, że ludzie dopiero zaczynają odczuwać korzyści płynące z wprowadzonych przez nas zmian. A dla niektórych osób, gdy patrzą na saldo bankowe pod koniec każdego miesiąca, sytuacja jest nadal trudna, ale niezaprzeczalnie poczyniliśmy postępy i powróciła stabilność" - przekonywał brytyjski premier.

Czytaj więcej:

Szef Ryanaira wyraża chęć zorganizowania lotów deportacyjnych z imigrantami do Rwandy

Brytyjskie MSW "zgubiło" 3,5 tys. azylantów. Mieli być wysłani do Rwandy

Pierwszy nielegalny imigrant deportowany z UK do Rwandy

W UK zaczęły się zatrzymania osób, które mają być deportowane do Rwandy

UK: Rozszerzono kategorię migrantów, którzy mogą być deportowani do Rwandy

UK: Rekordowa liczba nielegalnych imigrantów od stycznia do maja

Premier Sunak ogłosił datę wyborów do Izby Gmin. Będą wcześniej niż zakładano

  Komentarze
  • Ernest
   24 maja, 09:36

   Ściema już zacząłem się eksodus .W pracy buła policja i zgarnęła 4 osoby .Obok mniemieszkali Afro ,zeszłym tygodniu cała rodzinę zawinęli. Premier nie chce glosno mówić ,żeby mu słupki nie poleciały przed wyborami ale już nielegalnie nie mogą spać spokojnie .Pozatym nie informuje media żeby, nie ukrywali się ,i policja miała prosta robotę.

  • Ucieczka z piekła
   24 maja, 09:54

   Kraj gówna. No nic sam deportuje się do Polski, zostaną tylko zadowoleni. Może i dobrze niech każdy poszukuje szczęścia tam gdzie je widzi.

  • Matt Londonist
   24 maja, 10:22

   Coś jest na rzeczy bo spieprzają, gdzie pieprz rośnie. Do Francji i Irlandii ( nie północnej w zadnym wypadku.). @ernst - jeżeli Policja to musieli mieć kryminalne sprawy. Imigracji zajmują się białe vany "immigration enforcement "WRAZ Z POLICJA.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2024
  GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama