Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Starmer: NATO musi pokazać determinację przeciw agresji Rosji

Premier Starmer: NATO musi pokazać determinację przeciw agresji Rosji
Wyjazd na szczyt NATO w Waszyngtonie jest pierwszą podróżą zagraniczną Starmera. (Fot. Stefan Rousseau - WPA Pool/Getty Images)
Nowy brytyjski premier Keir Starmer oświadczył wczoraj tuż przed wylotem do Waszyngtonu, że szczyt NATO jest okazją dla sojuszników do zademonstrowania determinacji przeciwko rosyjskiej agresji.
Reklama
Reklama

Wczoraj w stolicy USA rozpoczął się trzydniowy szczyt NATO, którego głównymi tematami są dalsze wsparcie dla Ukrainy i wzmacnianie odporności wobec agresywnej polityki Rosji.

Wyjazd na szczyt jest pierwszą podróżą zagraniczną Starmera, który zaledwie w piątek objął urząd premiera, po tym jak kierowana przez niego Partia Pracy odniosła zdecydowane zwycięstwo w przeprowadzonych dzień wcześniej wyborach do Izby Gmin.

"Moje przesłanie jest bardzo, bardzo jasne: ten szczyt NATO jest okazją dla sojuszników, aby wspólnie wzmocnić swoją determinację przeciwko rosyjskiej agresji, szczególnie w świetle tego przerażającego ataku" – oświadczył Starmer, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ataku rakietowego na szpital dziecięcy w Kijowie. "Przesłanie jest teraz jeszcze ważniejsze niż wcześniej" – dodał.

Zapytany o przedwyborczą obietnicę podniesienia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB, szef brytyjskiego rządu odparł: "Podtrzymuję zobowiązanie do tych 2,5 proc. w ramach naszych zasad fiskalnych, ale w pierwszej kolejności musi nastąpić przegląd strategiczny".

W czasie kampanii wyborczej laburzyści, podobnie jak wcześniej Partia Konserwatywna, obiecali podnieść wydatki na obronność, które obecnie nieznacznie przekraczają 2 proc., do 2,5 proc., ale zastrzegali, że zrobią to wtedy, gdy sytuacja fiskalna na to pozwoli.

Starmer dodał, że na razie chodzi o "omówienie praktycznych sposobów zapewnienia dalszego wsparcia dla Ukrainy i wysłanie bardzo, bardzo jasnego komunikatu do Putina, że będziemy przeciwstawiać się rosyjskiej agresji wszędzie na świecie".

Czytaj więcej:

Prof. Begg z LSE: Nowy brytyjski rząd może sprostać oczekiwaniom bez zadłużania się

Przed szczytem NATO premier Tusk i prezydent Zełenski podpisali umowę o bezpieczeństwie

UK: Nowo wybrana, najbardziej różnorodna Izba Gmin zebrała się po raz pierwszy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama