Menu

Prawie 2 lata po katastrofie otwarto nowy most w Genui

Prawie 2 lata po katastrofie otwarto nowy most w Genui
Nowy most jest symbolem odrodzenia miasta po jednej z największych katastrof w historii kraju. (Fot. Getty Images)
Po niespełna dwóch latach budowy w Genui zainaugurowany został wczoraj nowy most w miejscu poprzedniego, który runął, zabijając 43 osoby. Nowy most Świętego Jerzego stanął szybciej, niż wymiar sprawiedliwości Włoch zakończył postępowanie w sprawie przyczyn katastrofy.
Reklama

Most zaprojektował światowej sławy architekt Renzo Piano , który przed inauguracją zapewnił, że konstrukcja powinna wytrzymać 1 000 lat. "Mury powinny upadać, mosty nigdy" - podkreślił.

Podczas inauguracji z udziałem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i premiera Giuseppe Contego odczytano listę 43 ofiar katastrofy, po czym nastąpiła trzyminutowa cisza. Zmarłych upamiętniają 43 posadzone drzewa. Powiewały flagi włoskie i Genui; ta druga to krzyż świętego Jerzego.

Most San Giorgio, będący najważniejszą arterią w Genui, nazywany jest też "cudem" ze względu na tempo prac przy rozbiórce poprzedniego i budowie nowego. Podkreśla się zarazem, że jest on symbolem odrodzenia miasta po jednej z największych katastrof w historii kraju.

Na uroczystość nie przybyło wiele rodzin ofiar, które wcześniej zaznaczały, że nie chcą, aby otwarcie mostu było okazją do "świętowania". "On powstał po straszliwej tragedii" - stwierdził jeden z krewnych.

"To nie jest święto" - odpowiedział rodzinom szef władz regionu Liguria Giovanni Toti. "Nasze myśli kierujemy ku zmarłym" - dodał. Premier Giuseppe Conte podkreślił zaś: "Z rany, o której trudno zapomnieć, powstaje symbol nowych, podnoszących się Włoch".

Nad miastem przeleciały samoloty eskadry akrobatycznej włoskiego lotnictwa Frecce Tricolori, zostawiając na niebie dym w kolorach flagi. Zabrzmiała piosenka urodzonego w Genui, nieżyjącego już artysty Fabrizio De Andre, który jest muzycznym patronem tego miasta.

Most San Giorgio przypomina konstrukcją kadłub statku, gotowego wypłynąć w morze. Ma 1 067 metrów długości i 19 przęseł. Cała struktura wyposażona jest w czujniki i roboty, poprzez które prowadzony będzie monitoring jej stanu.

Wciąż nie ustalono jednoznacznie przyczyn katastrofy mostu Morandiego 14 sierpnia 2018 roku, co jest przedmiotem śledztwa. Rozważanych jest kilka przyczyn, przede wszystkim wieloletnie zaniedbania w jego konserwacji, lekceważenie uszkodzeń, a także wada konstrukcyjna.

Do kwestii tej nawiązał w swym przemówieniu prezydent Mattarella. "Odpowiedzialność nie jest ogólna, ma zawsze imię i nazwisko. To zawsze jest wynik działań, które należało wykonać albo zaniedbań, do których nie powinno dojść" - ocenił szef państwa. "Dlatego ważne jest surowe, precyzyjne i skrupulatne ustalenie prawdy" - dodał.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama