Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Pracownicy powyżej 40. roku życia powinni pracować 3 dni tygodniowo"

"Pracownicy powyżej 40. roku życia powinni pracować 3 dni tygodniowo"
Naukowcy sugerują osobom po 40. roku życia ograniczenie godzin spędzonych w pracy. (Fot. Thinkstock)
Do takich wniosków doszli naukowcy z Japonii, którzy są przekonani, że ten prosty zabieg pozwoli być pracownikowi w pełni formy i wydajnie wykonywać swoje zadania. Ich zalecenia zostały podparte silnymi badaniami, które objęły grupę przeszło 7 tysięcy osób.
Reklama
Reklama

Naukowcy przetestowali zwyczaje i wydajność pracy 3 tysięcy mężczyzn i 3,5 tysiąca kobiet w Australii.

Badanie zwróciło uwagę na problem z utrzymaniem balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Pomiędzy 40. rokiem życia a wiekiem emerytalnym ważne jest, aby nie pracować zbyt długo, ponieważ wpływa to negatywnie na zdrowie. Z drugiej strony całkowity brak pracy również ma bardzo zły wpływ na stan naszego umysłu.

Chcąc znaleźć dogodne rozwiązanie naukowcy oszacowali, że idealną opcją jest praca na pół etatu, która chroni przed nadmiernym stresem i wyczerpaniem, a z drugiej strony pobudza umysł do wysiłku.

Uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie czytać na głos wyrazy na liście oraz numery, które się na niej znajdowały od tyłu oraz łączyć wyrazy z numerami. Wyniki pokazały, że najlepiej poradziły sobie osoby, które pracowały ok. 25 godzin tygodniowo. Nieco gorzej wypadli ci, którzy pracowali więcej niż 40 godzin, a na trzecim miejscu znaleźli się bezrobotni. Ostatnie miejsce przypadło ludziom, którzy w pracy spędzają więcej niż 55 godzin tygodniowo. 

Colin McKenzie, profesor z Keio University, zwrócił uwagę, że zbyt duża ilość pracy zmniejsza nasze zdolności poznawcze i koncentracje, co długofalowo może przysporzyć licznych problemów na starość. 

"Wiele krajów próbuje podnosić wiek emerytalny, opóźniając szansę na odpoczynek i pobieranie emerytury. To oznacza, że większość ludzi będzie pracowała coraz dłużej. Ich zdolność do pracy będzie zależała od tego, ile czasu jej poświęcają. To jak miecz obosieczny - może dobrze wpłynąć na nasze komórki albo wręcz przeciwnie" - dodaje profesor. 

Podobne zdanie na temat badań ma fińska minister pracy, Marianna Virtanen, która nie ma wątpliwości co do słusznych wyników nowych badań. Zaznacza jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, aby zbyt dużo pracy obniżało inteligencję, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że różne zawody mają różne czynniki stresu i nie można ich wrzucać do jednego worka. "W niektórych pracach skupienie i koncentracja przez długie godziny może być wykańczające" - podsumowuje Virtanen.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama