Menu

Posłowie chcą dokumentów o przygotowaniach do Brexitu bez umowy

Posłowie chcą dokumentów o przygotowaniach do Brexitu bez umowy
W brytyjskim parlamencie trwa teraz przerwa w obradach. Posłowie wrócą dopiero 14 października. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin przegłosowała wczoraj wieczorem wniosek wzywający rząd do publikacji wszystkich dokumentów związanych z przygotowaniami do Brexitu bez porozumienia oraz prywatnej korespondencji urzędników zaangażowanych w proces zawieszenia parlamentu.
Reklama

Wniosek złożony przez Dominica Grieve'a - do niedawna posła Partii Konserwatywnej, obecnie niezależnego - przyjęty został stosunkiem głosów 311 do 302 i jest wiążący dla rządu. To zarazem kolejna porażka w parlamencie premiera Borisa Johnsona, który nie dysponuje większością w Izbie Gmin.

Przed głosowaniem Michael Gove, który w gabinecie Johnsona odpowiada za przygotowania do Brexitu bez umowy, zapowiedział, że rząd jest "zobowiązany" do upublicznienia tak wielu szczegółów operacji Yellowhammer (taki kryptonim mają przygotowania do Brexitu bez umowy), jak to możliwe i opublikuje zredagowaną wersję dokumentu.

W połowie sierpnia "Sunday Times" opisał zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy, z których wynika, że w takim przypadku Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche. Gove tłumaczył wówczas, że dokumenty te opisują najgorszy scenariusz.

Po zakończeniu poniedziałkowych obrad rozpoczęło się pięciotygodniowe zawieszenie parlamentu. Członkowie Izby Gmin powrócą do niej 14 października, kiedy rozpocznie się nowa sesja. 

  Komentarze
  • Wasp
   10 września 2019, 09:06

   tu sie dzieja wieksze jaja niz w sejmie w kaczogrodzie hehe

  • Fifa
   10 września 2019, 15:48

   juz nie ma lekarstw
   ja od 2 miesiecy mam recepte w aptece I nie ma nawet w magazynie wiec co gadaj glupoty ze wS jest klamstwa jak zwykle

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.06.2020
  GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości