Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugalia: Po pandemii przybywa lokali, w których nie można już płacić gotówką

Portugalia: Po pandemii przybywa lokali, w których nie można już płacić gotówką
Na zdj. Porto - druga co do wielkości metropolia w państwie po Lizbonie. (Fot. Getty Images)
W Portugalii, wychodzącej z pandemicznych restrykcji sanitarnych, przybywa lokali handlowych i usługowych, w których mozliwa jest jedynie płatność kartą . Obawy przed zakażeniem koronawirusem to zdaniem niektórych jedynie wymówka.
Reklama
Reklama

W samolotach kilku linii lotniczych kursujących do Portugalii, której turystyka niemal wróciła do stanu sprzed pandemii Covid-19, w dalszym ciągu na pokładzie nie można płacić gotówką. Przewoźnicy zazwyczaj uzasadniają to koniecznością ograniczenia kontaktu z powodu możliwego zakażenia koronawirusem.

Na podobne rozwiązanie decyduje się w Portugalii coraz więcej placówek handlu i usług. Jest wśród nich m.in. sieć lizbońskich piekarni Gleba, której klienci nie mają już możliwości zakupu pieczywa za gotówkę, o czym klientów przy wejściu do lokali informuje odpowiedni napis.

Choć w uzasadnieniu władze spółki twierdzą, że "przestali akceptować gotówkę w dobie pandemii, aby ochronić klientów i pracowników", to lizbońska rozgłośnia Observador wskazuje, że praktyka ta upowszechnia się również z chęci znalezienia oszczędności.

Część przedsiębiorców z portugalskiego sektora handlu, usług i rozrywki, którzy przeszli na płatności wyłącznie w formie elektronicznej, wskazuje, że zaletą jest rezygnacja z "dodatkowego pracownika na kasie" oraz konieczności "liczenia utargu w banknotach i monetach".

Płatność kartą od lat wypiera transakcje gotówkowe - szczególnie w popularnych turystycznych krajach takich jak Portugalia. (Fot. Getty Images)

Praktyka upowszechniła się również na niektórych festiwalach muzycznych w Portugalii, a także w placówkach gastronomicznych sieci Time Out Market w Lizbonie. "Sa też inne motywy, takie jak np. bezpieczeństwo lokali, kradzieże, kwestie podatkowe, transport utargu do banku na koniec dnia pracy oraz problem z fałszywymi banknotami" - przyznali przedstawiciele Time Out Market.

W ocenie lizbońskiej ekonomistki Any Silvy, z czasem powinno dojść w Portugalii do powrotu dawnych nawyków oraz zwiększenia liczby transakcji gotówkowych.

"Myślę, że tendencja ograniczania klientom możliwości zapłaty gotówką nie upowszechni się w Portugalii. Jej mieszkańcy to klienci z wciąż stosunkowo tradycyjnym (nastawieniem)" - wyjaśnia Silva.

Tymczasem przedstawiciele środowisk prawniczych twierdzą, że w okresie popandemicznym zabranianie klientom płacenia gotówką to ograniczenie bez uzasadnienia. "Obecnie nie występują zagrożenia sanitarne, które uzasadniałyby praktykę odmawiania klientom (możliwości) płacenia w gotówce" - uważa lizboński prawnik Bruno Santos.

Portugalia znów cieszy się rosnącą liczbą turystów i pieniędzmi, jakie zostawiają... (Fot. Getty Images)

Ekonomiści wskazują tymczasem, że wraz z powrotem do nawyków zakupowych sprzed pandemii wzrosła liczba transakcji kartami płatniczymi, głównie wśród odwiedzających Portugalię turystów.

Z raportu firmy Reduniq, analizującej transakcje realizowane w Portugalii za pośrednictwem kart płatniczych, wynika, że obcokrajowy wydali tam podczas tegorocznych wakacji o 82 proc. więcej niż w 2021 r.

Najwięcej pomiędzy 1 lipca a 15 września br. wydali Francuzi. Odpowiadali oni za 18 proc. wszystkich wydatków obcokrajowców w Portugalii.

Na kolejnych miejscach pod względem ogólnej wartości wydatków w sezonie wakacyjnym znaleźli się obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA - odpowiednio 14, 11 i 10 proc.

Według Reduniq, najwięcej podczas jednej transakcji kartą płacili Irlandczycy - średnio 112 euro.

Czytaj więcej:

Niemal połowa Polaków woli płacić bezgotówkowo

Zapłać za zakupy uśmiechem – testy nowej technologii rozpoznawania twarzy

Większość Polaków chce płacić zbliżeniowo podróżując za granicę

Płatności kartą we Włoszech obowiązkowe. Kara za odmowę

  Komentarze
  • Lord K
   27 września, 11:51

   Jak dla mnie sprawa jest prosta. Zamawiasz, konsumujesz a nastepnie wyjmujesz gotowke żeby zapłacić. Nie akceptuje? Trudno ich strata. Gotowka jest prawnym srodkiem platniczym. Wygrasz kazda sprawe.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.12.2022
  GBP 5.4558 złEUR 4.6898 złUSD 4.4415 złCHF 4.7542 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama