Menu

Portugalia: Kary za pasażerów bez testów na koronawirusa

Portugalia: Kary za pasażerów bez testów na koronawirusa
Obowiązek ten nie dotyczy pasażerów z krajów strefy Schengen. (Fot. Getty Images)
Rząd Portugalii opublikował wczoraj w dzienniku ustaw nowe przepisy dotyczące podróżowania do tego kraju. Przewidują one kary dla przewoźników lotniczych, transportujących do Portugalii pasażerów z tzw. niebezpiecznych kierunków epidemicznych, którzy nie posiadają testu wykluczającego koronawirusa. Nowe zasady wejdą w życie od soboty.
Reklama

W przypadku przybycia do Portugalii pasażera bez testu, osoba ta będzie musiała na własny koszt wykonać takie badanie, zaś linia lotnicza, którą podróżował pasażer, zapłaci karę 1 000 euro.

W dokumencie wyjaśniono, że obowiązek przedstawienia w portugalskim porcie lotniczym testu wykluczającego zakażenie koronawirusem nie dotyczy pasażerów z krajów strefy Schengen, państw z nią stowarzyszonych, a także sześciu krajów spoza Europy, uznawanych za "bezpieczne epidemicznie". Należą do nich - według dziennika ustaw - Maroko, Algieria, Tunezja, Kanada, Korea Południowa oraz Chiny.

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, do lądowania na terytorium Portugalii nie mają prawa obecnie maszyny lecące z innych krajów świata, z wyjątkiem państw Afryki i Azji, w których językiem oficjalnym jest portugalski.

Ustawa precyzuje, że w przypadku Brazylii loty do Portugalii możliwe są jedynie z dwóch miast: Rio de Janeiro i Sao Paulo, zaś z terytorium USA z ośrodków miejskich, w których żyją duże skupiska portugalskich emigrantów.

Zgodnie z opublikowanymi wczoraj przepisami, każdy przybywający z państw, uznawanych za niebezpieczne epidemicznie, musi na lotnisku przedstawić dokument potwierdzający, że nie choruje na Covid-19, a także przejść pomiar temperatury ciała. Wyjątek stanowią powracający z tych kierunków obywatele Portugalii lub osoby rezydujące w tym kraju.

W Portugalii do wczoraj zanotowano 1 620 zgonów po infekcji koronawirusem oraz 44 129 przypadków zakażenia.

Czytaj więcej:

Portugalia: Po rozluźnieniu restrykcji wzrosła liczba rozwodów

"Normalizacja sytuacji w związku z pandemią koronawirusa najwcześniej za 2-3 lata"

Przed podróżą do Hiszpanii trzeba wypełnić ważny formularz

Portugalia oburzona brytyjską listą krajów zwolnionych z kwarantanny

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama