Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portret królowej Elżbiety II Andy’ego Warhola sprzedany za rekordową kwotę

Portret królowej Elżbiety II Andy’ego Warhola sprzedany za rekordową kwotę
W 2012 roku Elżbieta II kupiła komplet czterech odbitek grafik "Elżbieta II" autorstwa Andy’ego Warhola. Wystawiono je w tym roku w domu aukcyjnym Sotheby's z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. (Fot. Tristan Fewings/Getty Images for Sotheby's)
Podczas jesiennej aukcji sztuki współczesnej zorganizowanej przez dom aukcyjny Heffel w Toronto sprzedano 'niebieską' grafikę 'Elżbieta II' Andy’ego Warhola. Nabywca zapłacił za to dzieło kwotę 1,1 mln dolarów kanadyjskich, czyli 855 600 dolarów amerykańskich. To rekord, jeśli chodzi o dzieła tego artysty.
Reklama
Reklama

Zmarła niedawno królowa Elżbieta II wciąż budzi emocje. Świadczy o tym cena, jaką uzyskała przedstawiająca ją grafika podczas licytacji w domu aukcyjnym Heffel w Toronto. Zacięty bój zakończył się na kwocie 1 141 250 dolarów kanadyjskich, czyli nieco ponad 855 tys. dolarów amerykańskich.

Eksperci szacowali, że dzieło zostanie sprzedane za 375-450 tys. dolarów amerykańskich, więc wylicytowana kwota przebiła prognozy dwukrotnie. Jak podaje "The Art Newspapper", jest to najwyższa kwota uzyskana za pracę Andy’ego Warhola.

Oprószony diamentowym pyłem wizerunek królowej Elżbiety II to jeden z czterech przedstawiających brytyjską monarchinię sitodruków z serii "Reigning Queens", którą Andy Warchol stworzył w 1985 roku. Oprócz Elżbiety II uwiecznił w niej trzy inne monarchinie - Małgorzatę II z Danii, Beatrix z Holandii i Ntombi Twala z Suazi.

Grafikę przedstawiającą brytyjską królową Warchol wykonał na podstawie zdjęcia zrobionego przez Petera Grugeona z okazji jej srebrnego jubileuszu w 1977 roku - tego samego, które punkrockowy zespół Sex Pistols wykorzystał na okładce singla "God Save the Queen".

"Warhol przedstawia królową jako postać kultową i jawnie efektowną. Kreski dodane do fotograficznego obrazu sugerują stylizowany makijaż hollywoodzkiej gwiazdy, kojarząc portret z kultem celebryty panującym w latach 80." - czytamy w opisie grafiki w Tate Modern, gdzie można oglądać "czerwoną" wersję tej pracy.

Jak podaje "Taller", w 2012 roku Elżbieta II kupiła komplet czterech odbitek dla The Royal Collection Trust, aby uczcić swój Diamentowy Jubileusz. Sprzedana teraz w Heffel odbitka pochodzi z tzw. Royal Edition, w której domalowane kreski artysta podkreślił diamentowym pyłem.

Czytaj więcej:

Nietypowe jubileuszowe portrety Elżbiety II z tatuażami i w okularach przeciwsłonecznych

Przesłanie i portret Elżbiety II w przeddzień obchodów Platynowego Jubileuszu

Jedyny taki portret Elżbiety II. Autorką jest Polka

Karol III odsłonił pierwszy pomnik Elżbiety II po jej śmierci

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama