Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Populacja Londynu osiągnęła nowy rekord. To już ponad 10 mln osób

Populacja Londynu osiągnęła nowy rekord. To już ponad 10 mln osób
Mieszkańcy Londynu posługują się ponad 300 językami świata. Dla 77,9% angielski jest pierwszym językiem, a dla 1,9% - polski. (Fot. Getty Images)
Badania przeprowadzone przez zespół doradców Center for Cities wykazały, że ucieczka londyńczyków z miasta na tereny wiejskie podczas pandemii Covid była krótkotrwała, a brytyjska stolica właśnie mogła przekroczyć rekordową liczbę mieszkańców. Jeszcze w 2022 roku było to 10,1 mln - teraz ta liczba może być jeszcze wyższa przez rosnącą migrację i powroty do Londynu z okolicznych miejscowości.
Reklama
Reklama

Między połową 2019 r. a połową 2021 r. populacja stolicy na obszarze zabudowanym aglomeracji londyńskiej - który nie pokrywa się z granicą administracyjną miasta - spadła o 75 500 osób, co oznacza spadek o 0,7%. Londyńczycy szukali wówczas mieszkań bliżej przyrody i z dala od miasta, dlatego do okolicznych miasteczek i wsi na południowym wschodzie Anglii wyjechało wówczas wielu mieszkańców.

Obecnie tendencja ta uległa jednak odwróceniu i w 2022 r. do stolicy przeniosło się z powrotem 66 000 osób, a ponadto wzrosła liczba osiadających tu imigrantów. Jak zauważa Center for Cities, spowodowało to powrót populacji Londynu do liczby 10,1 mln, czyli nieco poniżej wartości szczytowej sprzed pandemii.

Dane za 2023 r. nie zostały jeszcze opublikowane, ale zespół doradców stwierdził, że populacja stolicy musiałaby wzrosnąć zaledwie o 9 000, aby osiągnąć nowy rekord – a obecnie jest to prawie pewne.

W niektórych dzielnicach Londynu, takich jak Camden i Tower Hamlets, napływ ludności przekroczył od tego czasu średnią sprzed pandemii, a rosnące czynsze sugerują, że popyt na życie w stolicy w dalszym ciągu rośnie.

"Infrastruktura Londynu ugina się pod ciężarem ludności. Decydenci muszą wziąć pod uwagę, że zmiany demograficzne oznaczają, że kwestie dotyczące niedoboru mieszkań i infrastruktury nie rozwiążą się same. Trzeba podjąć ważne decyzje, takie jak dalsze inwestycje w sieć transportu publicznego - na przykład rozbudowę Bakerloo Line i Crossrail 2. Opóźnienia w dużych projektach infrastrukturalnych i dostawach mieszkań ograniczą potencjał Londynu" - podsumował dyrektor naczelny Center for Cities, Andrew Carter.

Czytaj więcej:

Do 2036 r. populacja UK wzrośnie o 6,6 mln - głównie wskutek imigracji

Imigracja obywateli UE do UK spadła o prawie 70%. Wciąż jest najwięcej Polaków

    Komentarze
    • Molly
      18 marca, 17:05

      I czego w tym Londynie Ci ludzie szukają?
      Pokój w domu z obcymi ludźmi 1000-1200 funtów miesięcznie, a byle ciasna rudera minimum 2000 plus opłaty :D Brud, syf i ścisk. Powodzenia

    • Krzyżak
      18 marca, 19:34

      Ale pitolisz płacę za 2 bedroom house w 3 strefie 1450

    • Yeah
      19 marca, 09:51

      A kiedy żeś to 2 bed wynajął i jak ono wyglada? Masz 2 sypialnie czy 1 i kuchnie połączoną z salonem? Jest chociaż ogród lub taras? Może masz szczęście, że ci dużo czynszu nie podnoszą, ale wystarczy sprawdzić chociażby na Zoopla czy Right Move i nie ma takich cen o jakich piszesz, więc sorry, ale ktoś wyżej dobrze napisał.

    • Elektryk bez pracy
      20 marca, 06:18

      Ale radość ,Bangladesz na ulicach bezrobocie ,benefits BREXIT miał zrobić porządek a tu masz!!! :D ładna ściema na kółkach !!! LONDYN dawno przereklamowany szkoda czasu w tym syfie żyć

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama