Menu

Ponad połowa młodych Rosjan chce opuścić swój kraj

Ponad połowa młodych Rosjan chce opuścić swój kraj
Rosję może czekać wielki eksodus. (Fot. Getty Images)
53 proc. Rosjan w wieku od 18 do 24 lat chciałoby wyemigrować na stałe - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu niezależnego rosyjskiego ośrodka Centrum Lewady. To najwyższy wskaźnik od 10 lat.
Reklama

W ostatniej dekadzie najmniej (20 proc.) młodych osób chciało wyprowadzić się za granicę w 2014 roku. Później ten odsetek zaczął rosnąć.

W grupie wiekowej 25-39 lat liczba osób chętnych do emigracji wynosi 30 proc., wśród osób w wieku 40-54 lat - 19 proc., a w przypadku Rosjan powyżej 55. roku życia - 7 proc. O chęci wyjazdu z Rosji poinformowało średnio 21 proc. respondentów.

Wiele osób jest niezadowolonych z sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju. (Fot. Getty Images)

Wśród głównych przyczyn chęci opuszczenia kraju ankietowani wymieniali dążenie do zapewnienia dzieciom dobrej przyszłości (45 proc.), niezadowolenie z sytuacji gospodarczej w Rosji (40 proc.), wysoką jakość opieki zdrowotnej w innych krajach (35 proc.), niezadowolenie z politycznej sytuacji w państwie (33 proc.) oraz możliwości rozwoju zawodowego za granicą (28 proc.).

Centrum Lewady zauważa, że wśród osób, które myślą o emigracji lub podjęły w tym kierunku jakieś kroki, jest wyższy odsetek niezadowolonych z sytuacji gospodarczej i politycznej w kraju. Jest wśród nich też mniej zwolenników prezydenta Władimira Putina niż wśród osób, które nie myślą o emigracji.

Badanie przeprowadzono na przełomie września i października wśród 1 601 mieszkańców miast i wiosek.

Czytaj więcej:

Rosja: Strzelanina w szkole. Są ofiary śmiertelne

Litwa i Norwegia wymieniły szpiegów z Rosją

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama