Menu

Ponad jedna trzecia mieszkańców Holandii boi się igieł

Ponad jedna trzecia mieszkańców Holandii boi się igieł
Na widok igły ludzie albo "cichną i bledną", albo stają się "spięci, czerwoni na twarzy i zaczynają się pocić". (Fot. Getty Images)
Ponad jedna trzecia mieszkańców (35 proc.) Niderlandów obawia się igieł - wynika z badań naukowców z Tilburga, którzy pracują nad metodą pomagającą przezwyciężyć ten strach.
Reklama
Reklama

Wyniki badań, udostępnione na stronie internetowej uniwersytetu, wskazują, że 20 proc. osób, które obawiają się igieł, całkowicie rezygnuje ze szczepień. Połowa z nich odkłada z tego powodu wizytę u lekarza, a 40 proc. odmawia leczenia, jeżeli używa się w nim igieł.

"Ten strach jest nie tylko irytujący, ale także sprawia, że część osób staje się bardziej wrażliwa na fizyczne reakcje paniki" - uważa dr Elisabeth Huis in 't Veld, którą cytuje w komunikacie uczelnia informując jednocześnie, że dr Huis in 't Veld otrzymała grant na stworzenie algorytmu sztucznej inteligencji. Ma on może mierzyć i przewidywać, czy ktoś zemdleje podczas zastrzyku na podstawie termicznych obrazów twarzy.

"U osób z lękiem przed igłami można zaobserwować dwa rodzaje reakcji: ludzie albo cichną i bledną, albo stają się spięci, czerwoni na twarzy i zaczynają się pocić" - czytamy w komunikacie.

Dr Huis in 't Veld wykorzystała tę wiedzę do stworzenia gry, w którą można grać na przykład w poczekalni. Pacjent musi palcem pokolorować bloki na ekranie. Jeśli kamera stwierdzi, że jest on choćby lekko podatny na omdlenia, bloki zmienią kolor na czerwony.

"Można wówczas pomóc pacjentowi się uspokoić. Niektórym pomaga wykonywanie ćwiczeń oddechowych, innym pomaga myślenie o wakacjach" - twierdzi Huis in 't Veld.

Czytaj więcej:

Holandia: Pół miliona euro kary dla Booking.com. Firma naraziła klientów

Holandia: Ponowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem

Holandia wprowadza obowiązkową 5-dniową kwarantannę

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama