Menu

Polski sędzia na Euro 2016: To wisienka na torcie

Polski sędzia na Euro 2016: To wisienka na torcie
Polski sędzia został powołany na Euro 2016 (Fot. Getty Images)
'To piłka reprezentacyjna wyznacza szlak, a takie imprezy, jak mistrzostwa świata czy Europy to wisienka na torcie, jeśli chodzi o sędziowanie' - stwierdził Szymon Marciniak, jeden z 18 arbitrów głównych, którzy prowadzić będą mecze Euro 2016.
Reklama

34-letni Marciniak będzie pierwszym polskim sędzią głównym w imprezie tej rangi. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2011 roku w mistrzostwach Europy drużyn do lat 17. Rok później poprowadził towarzyski mecz reprezentacji Izraela z Ukrainą.

"Nie chcę być statystą na tych mistrzostwach. Nie chodzi mi o to, żeby pojechać i posędziować jeden mecz. Chcę się tam pokazać z dobrej strony i zebrać odpowiednie doświadczenie, aby w kolejnych imprezach sędziować finały" - podkreślił.

Ma już opracowany plan przygotowań do imprezy we Francji. "Zimowe przygotowania zawsze są trochę cięższe. Indywidualnie 27 grudnia jadę na pierwszy obóz w góry, tam będę ładował akumulatory. Potem zgrupowanie z polskimi sędziami w Cetniewie, zamiast w Turcji, gdzie sytuacja polityczna jest niestabilna. Następnie już obozy pod egidą UEFA, pierwszy od 31 stycznia na Cyprze. To jest obóz dla tzw. elity, przed fazą pucharową Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej" - poinformował.

W lutym UEFA ogłosi składy całych piątek sędziowskich. Głównemu towarzyszyć będą w każdym spotkaniu Euro 2016 ci sami asystenci liniowi i bramkowi.

"Od kwietnia spotykamy się we Francji, całymi zespołami. Marzy mi się finał z udziałem Polaków, więc ja mogę posędziować półfinał czy nawet ćwierćfinał i też będę zadowolony. Chcemy tam pokazać to, co mamy najlepszego, ale pamiętamy jak niewdzięczny wykonujemy zawód. Zawsze może się coś wydarzyć, czegoś możemy nie zauważyć, a wpadka może skutkować szybszym powrotem do domu" - przyznał.

Mistrzostwa Europy w Francji rozegrane zostaną w dniach 10 czerwca - 10 lipca 2016 z udziałem 24 drużyn, w tym reprezentacji Polski. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama