Menu

Polski przemysł motoryzacyjny ma się coraz lepiej

Polski przemysł motoryzacyjny ma się coraz lepiej
Polska gospodarka jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów z branży samochodowej. (Fot. Getty Images)
W 2018 r. polski przemysł motoryzacyjny wytworzył dobra o łącznej wartości 145 mld zł. Głównym motorem rozwoju był segment części, w którym Polska wyrosła na jednego z europejskich liderów - informuje Bank Pekao.
Reklama

Bank w opublikowanym dziś raporcie "Nowa era motoryzacji. Jak odnajdzie się w niej polski przemysł?" podkreśla, że branża motoryzacyjna w Polsce zalicza się do "ekskluzywnego grona największych sektorów przemysłowych Polski, posiadając 13-proc. udział w krajowym przetwórstwie".

Wskazano, że sektor przemysłu motoryzacyjnego w kraju wyróżnia się też wysokim zaangażowaniem kapitału zagranicznego, międzynarodowe koncerny jednak współpracują z polskimi firmami, tworząc rozległy ekosystem. Sektor zatrudnia nawet 225 tys. osób, generując zaawansowane miejsca pracy. Przeciętna miesięczna płaca jest wyższa o 8 proc. od średniej w gospodarce.

"Branża motoryzacyjna to jeden z fundamentów polskiej gospodarki, dlatego przyglądamy się jej ze wzmożoną uwagą. Mimo wyzwań w krótkim terminie – takich jak spowolnienie gospodarcze w UE czy konflikty handlowe - perspektywy rysują się optymistycznie. Branża stoi na solidnych fundamentach i rozwija się w wielu wymiarach, dzięki czemu jak dotąd skutecznie opierała się schłodzeniu niemieckiej gospodarki" - wyjaśnił autor raportu, ekspert z zespołu analiz sektorowych Banku Pekao Kamil Zduniuk.

Dodał, że nawet jeśli kolejne kwartały przyniosą spowolnienie, powinno być ono tymczasowe.

Niskie koszty zachęcają zagraniczne koncerny do przenoszenia swoich fabryk nad Wisłę. (Fot. Getty Images)

W raporcie wskazano, że przemysł motoryzacyjny na całym świecie wchodzi w nową erę, definiowaną przez megatrendy, takie jak nowe rodzaje napędów, w tym elektromobilność), inteligentne rozwiązania dla samochodów czy carsharing.

"Główne megatrendy przyniosą nieodwracalne zmiany we wszystkich elementach łańcucha wartości i nie inaczej będzie w Polsce. Przed sektorem staną poważne wyzwania, ale też niepowtarzalne szanse. Skala jego adaptacji do tych zmian będzie determinowała przyszłe tempo rozwoju. Dla przykładu, oceniamy, że nawet połowę udziału w krajowym przemyśle części mają obszary wrażliwe na wzrost roli napędów elektrycznych" - ocenił Zduniuk.

Zgodnie z raportem, kluczem będzie zdolność Polski do absorpcji nowych inwestycji, a więc zachęcenie dotychczasowych i nowych inwestorów do rozwoju krajowej motoryzacji w kierunku zgodnym ze światowymi trendami. Jednocześnie - jak wskazano - w nowe trendy muszą się włączyć także krajowe firmy.

Czytaj więcej:

Londyn bez samochodów do 2030 r.? "To możliwe"

Raport: Polska branża sportowa warta blisko 10 mld zł

Polish Community Centre w Swindon naraziło się sąsiadom. Chodzi o złe nawyki parkowania

  Komentarze
  • Nick
   29 września 2019, 11:57

   Jaki polski przemysł motoryzacyjny? Nie ma takiego czegoś! To są zagraniczne koncerny które u nas tylko skladaja swoje auta!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama