Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polski pomnik w centrum Londynu odsłonięty

Polski pomnik w centrum Londynu odsłonięty
Dzisiaj ( tj. 18.05.2011) w godzinach przedpołudniowych Książe Gloucester Richard odsłonił pominik polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Statua po 20 latach wróciła na swoje miejsce, czyli przed budynek Royal Festival Hall w Londynie.
Reklama
Rzeźba stanowiąca symbol wdzięczności Polaków wobec Brytyjczyków za pomoc udzieloną w walce z niemieckim terroryzmem podczas II wojny światowej, ponownie została postawiona w jednym z najważniejszych miejsc na kulturowej mapie Londynu.

Zrekonstruowany pomnik Fryderyka Chopina odsłonił sam Książę Gloucester, który w swojej przemowie odwołał się do geniuszu polskiego kompozytora. "Człowiek, który posługując się tylko i wyłącznie fortepianem, był w stanie wypełnić największe sale koncertowe na świecie, to rzadko spotykany talent" - powiedział Książę.

Spotkanie uświetniła obecność przedstawicieli rady miasta, jak również Pani Ambasador Barbary Tuge- Erecińskiej oraz przedstawicieli Polskiego Instytutu Kulturalnego.

Prezydent Conservative Friends of Poland nawiązał w swoim przemówieniu do zmieniającej się Polski, która narażona na działanie niszczących dyktatur, nieustannie przekształca się w coraz lepiej prosperujący kraj. "Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii odznaczają się silną więzią z krajem, co było szczególnie widoczne podczas polskich wyborów, które kojarzą mi się z tłumami pod siedzibą POSK" - kontynuował Greg Hands, który poza zaangażowaniem w działanie partii, jest radnym dzielnicy Hammersmith & Fulham.

Pomnik Fryderyka Chopina, autorstwa Bronisława Kubicy, został odsłonięty w 1974 roku przez Księżną Gloucester Alicję. "Jesteśmy zaszczyceni faktem, że udało nam się zaprosić Księcia Richarda do odsłonięcia pomnika. Ma to szczególne znaczenie w wymiarze symbolicznym" - powiedział pomysłodawca projektu Dr Marek Stella-Sawicki.

Zdaniem Dr Sawickiego należy podkreślić znaczenie projektu w aspekcie umocnienia relacji polsko-brytyjskich. Zainteresowanie wydarzeniem wyraziły już brytyjskie media. 17 maja pojawił się sprzyjający materiał w dzienniku The Times.
 

  Komentarze


  • Pfenig
   19 maja 2011, 00:43

   ..."z niemieckim terroryzmem w czasie II wojny światowej"... DOBRE:-) Widać, się współczesna amerykańska nomenklatura przyjmuje:-)))))

  • Odsloniecie
   19 maja 2011, 08:59

   Pewnie chodziło o "terror". ;)

  • Marek
   19 maja 2011, 09:08

   Na zdjeciu bez podpisu jest Mr.Brian Sullivan z The Chopin Society UK,ktory odczytuje list od Prezesa C.S. Lady Rose Cholmondeley. Poza tym b.ciekawa i rzetelna relacja.Gratulacje!

  • Koko
   19 maja 2011, 11:47

   Niech lepiej Pomogą Polakom co na ulicach nei mają co jeść a nie jakiś złom kolekcjonują

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.03.2019
  GBP 4.995 złEUR 4.286 złUSD 3.777 złCHF 3.778 zł

  Sport


  Reklama