Menu

Polski kandydat do Oscara w programie festiwalu w Londynie

Polski kandydat do Oscara w programie festiwalu w Londynie
Film Szumowskiej (w środku) i Englerta (po lewej) zadebiutował wczoraj na festiwalu w Wenecji. (Fot. PAP/EPA)
Kolejne dobre wiadomości dla twórców filmu 'Śniegu już nigdy nie będzie' w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Polski kandydat do Oscara znalazł się na liście 58 tytułów z całego świata, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu w Londynie. Impreza potrwa od 7 do 18 października.
Reklama

Według wcześniejszych zapowiedzi, 64. Festiwal Filmowy w Londynie otworzy najnowszy film Steve’a McQueena zatytułowany "Mangrove". To opowieść z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku o procesie dziewięciorga uczestników pokojowej demonstracji w Londynie, w trakcie której podjęty został temat policyjnego rasizmu.

Filmem zamknięcia festiwalu będzie z kolei wyreżyserowany przez Francis Lee melodramat "Ammonite". Saoirse Ronan i Kate Winslet wcielają się tu w role dwóch kochanek z połowy XIX wieku.

Obok najnowszego filmu Szumowskiej i Englerta, który zadebiutował wczoraj na festiwalu w Wenecji, w Londynie pokazany zostanie m.in. najnowszy film Spike’a Lee, dokument "American Utopia". Jego bohaterem jest były frontman zespołu Talking Heads, David Byrne.

Widzowie londyńskiego festiwalu zobaczą również film Harry’ego Macqueena "Supernova", w którym Colin Firth i Stanley Tucci wcielają się w role partnerów z dwudziestoletnim stażem. U jednego z nich dwa lata wcześniej zdiagnozowano wczesne stadium demencji. Wspólna podróż do miejsc z ich wspólnej przeszłości nabiera w tym kontekście szczególnego znaczenia.

Innymi tytułami w festiwalowej rozpisce są m.in. zwycięzca nagrody FIPRESCI na tegorocznym festiwalu w Berlinie, czyli film "Mogul Mowgli" z Rizem Ahmedem, "African Apocalypse" Roba Lemkina opowiadający o podróży do Zachodniej Afryki, jaką odbył poeta i aktywista Femi Nylander, a także zwycięzca jednej z nagród na tegorocznym festiwalu w Sundance, film "Shirley" ze świetną kreacją Elisabeth Moss w roli autorki horrorów Shirley Jackson.

Pokazane zostanie również indyjskie widowisko "The Disciple", którego autorem zdjęć jest Michał Sobociński.

Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. Dziesięć tytułów będzie pokazywanych zarówno w kinach, jak i wirtualnie. Cztery inne - w tym filmy otwarcia i zamknięcia - wyświetlone będą jedynie w kinie, a pozostałe będą miały pokazy wyłącznie wirtualne

Czytaj więcej:

Oscary 2020: "Parasite" Bonga Joon-ho z Oscarem za najlepszy film; "Boże Ciało" bez statuetki

Serial "Czarnobyl” zdominował nominacje do nagród BAFTA

Ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii

Film "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara

  Komentarze
  • Tom
   8 września, 20:45

   Nie ma takiego miasta Londyn! Jest Lądek albo Lądek Zdrój.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama