Menu

Polski biznes chce imigrantów

Polski biznes chce imigrantów
Najwięcej cudzoziemców z ważnymi pozwoleniami na pobyt w Polsce pochodzi z Ukrainy. (Fot. Getty Images)
W 2020 r. Europę czeka wzmożona walka o pracowników z zagranicy. Przedsiębiorcy w Polsce apelują o działania, które zwiększą szanse naszego kraju - czytamy w dzisiejszej w 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

Dziennik podaje, że nie tylko Niemcy, Czechy czy Węgry próbują przyciągać pracowników z zagranicy. "Zaczyna o tym mówić nawet Ukraina - będąca na razie największym w Europie zasobem siły roboczej - która przymierza się do wprowadzenia podwójnego obywatelstwa dla imigrantów zarobkowych" - czytamy.

"Rz" informuje, że Polska, która dzięki uproszczonej procedurze zatrudniania pracowników ze Wschodu skutecznie o nich zabiegała, traci konkurencyjność.

"Miała ją zwiększyć nowa polityka migracyjna, która po dwóch latach prac wciąż nie jest gotowa. Opracowanie tej polityki, spójnej z polityką społeczną, ochroną zdrowia czy edukacją, to najczęściej powtarzany postulat organizacji pracodawców, które wielokrotnie przedstawiały propozycje działań zwiększających szanse Polski w globalnej walce o talenty" - napisano.

Eskpert: "Polityka migracyjna ugrzęzła w Polsce resortowej". (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnia Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, polityka migracyjna ugrzęzła w Polsce resortowej. Dodaje, że nadzorowaniem prac nad tą polityką, która dotyczy głównie kwestii zatrudnienia cudzoziemców, powinny się zająć resorty gospodarcze, a nie MSWiA.

Pracodawcy apelują też o wydłużenie okresu pracy według uproszczonej procedury oświadczeń dla obywateli sześciu państw naszego regionu (na czele z Ukrainą i Białorusią) - z obecnych 6 do 12 albo nawet do 18 miesięcy.

Ze statystyk opublikowanych w "Rz" wynika, że najwięcej cudzoziemców z ważnymi pozwoleniami na pobyt w Polsce pochodzi z Ukrainy - 214,7 tys., Białorusi - 25,6 tys. i Niemiec - 21,3 tys. Dodano, że 64 proc. polskich pracodawców uważa, że imigranci zarobkowy mają pozytywny wpływ na polska gospodarkę.

Czytaj więcej:

Eurostat: Polska w 2018 r. przyjęła najwięcej imigrantów spoza UE

Ukraińcy w Polsce: Kto i gdzie zarabiał najwięcej w 2019 roku?

Eksperci: Polska w 2020 r. będzie bronić się przed spowolnieniem

  Komentarze
  • Jan
   9 stycznia, 17:49

   Do Artura Giętki . Jeśli są takie oferty to ciagle po 500 chętnych na jedno miejsce. Dlaczego tu siedzisz skoro jest tak dobrze w pl. Wyjedziesz i wrócisz z podkulonym ogonem. Poczytaj opinie tych co wrócili .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama