Menu

Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy"

Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy"
Paszport, który m.in. ma ułatwić zagraniczne podróże, będzie miał formę cyfrową. (Fot. Getty Images)
UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita' i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.
Reklama
Reklama

"Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej" - zdradza, cytowany przez "Rz" wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

Dziennik zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

"Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z paszportem covidowym są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku, również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki" - wyjaśnia gazeta.

Przypomina też wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapytany w czwartek, kiedy Polacy będą mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Według dziennika, dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE. "Główne zasady są już znane - certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie" - twierdzi gazeta.

Według niej, paszport będzie miał formę cyfrową. Ponadto, "UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać".

Czytaj więcej:

Czy będzie normalny sezon wakacyjny? KE: "To skomplikowane"

Komisarz UE: Wprowadzenie paszportu zdrowotnego od 15 czerwca

Ponad 70 posłów zaczyna kampanię przeciw paszportom szczepionkowym

W UK wielki powrót imprez masowych. Pomogą m.in. paszporty szczepień

Brytyjski minister: Paszporty covidowe są "jedną z rozważanych opcji"

Paszporty szepionkowe w UK? Pomysł może nie uzyskać poparcia posłów

  Komentarze
  • Jakub Bukaj
   12 kwietnia, 10:19

   Kiedyś były paszporty Polsatu(nie miałem),to i tego nie chcę.

  • Kasia
   12 kwietnia, 10:25

   i dlatego wszyscy imigranci w UK sie zaszczpia. Dla swietego spokoju, braku kosztow testow na lotnisku i dla tego paszportu...

  • Czytelnik anonimowy
   12 kwietnia, 11:29

   Masz race

  • Fadel
   12 kwietnia, 11:51

   UK nie będzie tego unijnego paszportu honorował, bo EU nie chce pozwolić na przemyt towarów przez granicę irlandzką. Tak w ramach reperkusji.

  • Olek
   12 kwietnia, 12:50

   Głupota nie zna granic.... niech się szczepień Ci co chcą I dadzą spokój tym co nie chce przecież I tak będą już odporni masakra zmuszać ludzi na siłę .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama