Menu

Polska uczona wygłosiła odczyt ku pamięci irlandzkiego filantropa

Polska uczona wygłosiła odczyt ku pamięci irlandzkiego filantropa
"Zagubione w przekładzie" to wydana w 1989 roku autobiografia Evy Hoffman - amerykańskiej pisarki polsko-żydowskiego pochodzenia, w której opisała ona doświadczenia związane z emigracją, stawiając w centrum kwestie nabywania nowego języka i kultury.
Dr Eva Hoffman, pisarka i córka Żydów, którzy przetrwali Holokaust, wygłosiła w sobotę odczyt upamiętniający irlandzkiego eseistę Huberta Butlera. W uroczystości, która odbyła się w katedrze w Killenny, wziął udział prezydent Michael Higgins.
Reklama

W minioną sobotę, w St Canice's Cathedral, dr Hoffman – urodzona w Polsce filozof, uczona i pisarka – wygłosiła odczyt upamiętniający postać wielkiego irlandzkiego filantropa. Hubert Butler (1900 – 1991) zajmował się między innymi kwestiami politycznymi i religijnymi w Europie Wschodniej – przed i w czasie II wojny światowej. Z własnej inicjatywy i za własne pieniądze wyjechał do nazistowskiej Austrii, gdzie pomagał Żydom, którzy mieli być wywożeni do obozów koncentracyjnych.

Eva Hoffmann to pisarka i dziennikarka, pracowała w różnych działach w "New York Times"'a. (Fot. arch. Evy Hoffmann)

Autorka książki „Zagubione w przekładzie” mówiła o kryzysie tożsamości, jakiego doświadczyła, gdy w wieku 13 lat wyemigrowała z rodzicami do Kanady. Opowiadała o swojej nauce języka angielskiego, pielęgnowaniu przywiązania do polskich korzeni wraz z jednoczesnym rozwojem podwójnej tożsamości.

„Jej światły i humanitarny światopogląd na temat równości i szacunku dla wszystkich - niezależnie od koloru skóry, przekonań religijnych czy pochodzenia - był doskonałym upamiętnieniem postaci Huberta Butlera, jednego z największych irlandzkich działaczy humanitarnych” - ocenił dr Kevin McCarthy z Kinsale w hrabstwie Cork w liście do redakcji dziennika „Irish Independent”.

Eva Hoffman urodziła się w Krakowie jako Ewa Wydra, w rodzinie polskich Żydów ocalonych z Holocaustu. Tam ukończyła szkołę podstawową. W 1959 roku wraz z rodziną wyemigrowała do Kanady, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu szkoły średniej studiowała kolejno na Uniwersytecie Rice'a w Houston, Yale School of Music i Uniwersytecie Harvarda. Obecnie mieszka w Londynie.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama