Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polska to kraina zmarnowanym mlekiem i miodem płynąca"

"Polska to kraina zmarnowanym mlekiem i miodem płynąca"
Jak wynika z badania, za zdecydowaną większość przypadków marnowania żywności odpowiadają sami konsumenci, którzy kupują za dużo... (Fot. Getty Images)
Każdego roku Polacy bezpowrotnie tracą ponad 5 mln ton jedzenia, chociaż jednocześnie prawie 1,6 mln osób nad Wisłą żyje w skrajnym ubóstwie. Polacy wyrzucają na śmietnik żywność niewykorzystaną w domach i zniszczoną w procesie produkcji, przechowywania i w handlu - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama
Reklama

Gazeta zauważa, że marnotrawstwo żywności to w dużej mierze wina konsumentów. "Notorycznie kupujemy za dużo, a potem wyrzucamy całe gotowe posiłki, gdy tylko minie ich termin przydatności do spożycia. W świetle statystyk Eurostatu i Komisji Europejskiej to właśnie indywidualni konsumenci marnują najwięcej, bo aż 53 proc. produkowanej żywności. Oznacza to, że co drugi wartościowy produkt, który ląduje na śmietniku, trafia tam bezpośrednio z lodówek lub kuchennych półek w naszych domach" - możemy przeczytać w "DGP". Ale - jak wskazuje dziennik - problem marnowania żywności jest złożony.

"W produkcji rolniczej i na etapie przetwórstwa bezpowrotnie tracimy ponad 30 proc. żywności. Głównymi przyczynami są restrykcyjne wymogi handlowe lub jakościowe stawiane rolnikom, niewłaściwe warunki przechowywania, a także błędy ludzi i maszyn na etapie produkcji" – wylicza dr inż. Sylwia Łaba, ekspert z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), który wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) opracował pierwszą tak dokładną analizę strat żywności w Polsce.

Powołując się na eksperta gazeta zaznacza, że tony wartościowego jedzenia lądują też na śmietnikach wprost z półek i magazynów sklepowych.

"Choć nie są to największe ilości, bo sektor handlu odpowiada za ok. 7 proc. całego wolumenu traconej żywności, to jest to akurat etap, na którym można byłoby uratować jej bardzo dużo i przekazać na cele społeczne. Tymczasem jest ona wyrzucana z powodu utraty świeżości lub przekroczenia terminu ważności do spożycia, co nie przekreśla jeszcze jej wartości" – tłumaczy na łamach "DGP" Sylwia Łaba.

Czytaj więcej:

W UK zabraknie latem żywności? Brakuje kierowców ciężarówek

Black Friday: Sklepy w UK rezygnują z tegorocznych wyprzedaży

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama