Menu

Polska skutecznie goni zamożne kraje UE

Polska skutecznie goni zamożne kraje UE
Już z ubiegłorocznych prognoz wynikało, że polska gospodarka przegoni nie tylko Grecję, ale też Portugalię. (Fot. Getty Images)
Polska skutecznie goni zamożne kraje Unii Europejskiej - poinformował ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, komentując dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że pod względem zamożności per capita, nasz kraj przegonił Portugalię.
Reklama

Z danych MFW wynika, że w Polsce PKB na głowę w parytecie siły nabywczej w 2019 roku wyniósł 33 tys. 891 dol., podczas gdy w Portugalii - 33 tys. 665 dol.

Sawulski, komentując te dane zaznaczył, że już z ubiegłorocznych prognoz Funduszu wynikało, że polska gospodarka przegoni nie tylko Grecję, ale też Portugalię. Dodał, że w tej chwili "na horyzoncie mamy już Włochy i Hiszpanię".

Jak zaznaczył, Polska w ciągu ostatnich lat w znaczącej mierze zniwelowała dystans, który dzielił nasz kraj od tzw. krajów południa. Wskazał też, że jeśli chodzi o tzw. ścisłe centrum UE, czyli np. Francję czy Niemcy, to dogonienie ich zajmie wiele lat. "W tej chwili trudno powiedzieć, jak długo to potrwa, ponieważ tego typu wieloletnie prognozy zawsze obarczone są dużą niepewnością" - przyznał.

Jego zdaniem, obserwowane od miesięcy osłabienie koniunktury wpłynie na osłabienie tempa wzrostu polskiego PKB, jednak - jak podkreślił - Polska rozwija się znacznie szybciej niż "stara UE", co powinno sprawić, że dystans między zamożnością będzie się zmniejszać.

Jednak dogonienie Francji czy Niemiec zajmie wiele lat. (Fot. Getty Images)

Pytany o to, czy i jak epidemia koronawirusa wpłynie na kondycję polskich firm, zaznaczył, że wszystko będzie zależało od scenariusza wydarzeń.

"Z jednej strony koronawirus będzie spowalniał światową gospodarkę, co odbije się także na naszym kraju. Z drugiej - łańcuch dostaw wielu globalnych koncernów, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, został przerwany, gdy niektóre chińskie fabryki wstrzymały produkcję. To może oznaczać szansę dla niektórych naszych firm do wypełniania powstałych luk" - wskazał.

Zapisane w budżecie na 2020 r. tempo wzrostu gospodarczego ma wynieść 3,7 proc.

Według opublikowanego pod koniec stycznia br. szacunku GUS, PKB wzrósł w 2019 r. o 4 proc., po wzroście o 5,1 proc. w 2018 r. oraz przy oczekiwaniu rynku na poziomie 4,2 proc. Popyt krajowy wzrósł o 3,8 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2018 r., a inwestycje wzrosły o 7,8 proc., po wzroście o 8,9 proc. w 2018 r.

Czytaj więcej:

Polska już bogatsza od Portugalii

  Komentarze
  • Tantric
   27 lutego, 07:04

   HURAAA!
   Nic, tylko wracac, taki raj tam jest. Poczytajcie na Facebook na groupie o powrotach do UK. Reasumujac, jak nie masz plecow I znajomosci w ciemnogrodzie, to marine szanse na dobrze zycie.

  • Jan
   27 lutego, 07:55

   Zależy kto robi statystyki

  • Klops
   27 lutego, 09:55

   Szymon Wolski,to jak jest tak dobrze to wracaj, jak mnie drażnią tacy co sami siedzą za granicą i pitolą jak to fajnie w Polsce, czyżbyś nie był ogarnięty?

  • Ja
   27 lutego, 16:16

   Oglądając TVPiS ma się wrażenie, że my już za Szwajcarią, a tu dopiero Hiszpania...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama