Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska poparła USA, Kanadę i UK ws. odpowiedzialności Rosji za cyberataki

Polska poparła USA, Kanadę i UK ws. odpowiedzialności Rosji za cyberataki
USA, Kanada i UK oskarżyły Rosję o liczne cyberataki. (Fot. Getty Images)
Polska popiera oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii wskazujące odpowiedzialność oficerów rosyjskiego wojskowego wywiadu GRU za liczne cyberataki - można przeczytać w opublikowanym dziś stanowisku polskiego MSZ.
Reklama
Reklama

Resort sprawiedliwości USA poinformował na początku tygodnia, że oskarżył zaoczenie sześciu byłych i obecnych oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego o udział w kampanii hakerskiej wymierzonej m.in. we francuskie wybory, podmioty w USA i igrzyska olimpijskie. Szeroko zakrojoną hakerską ofensywę wywiadu wojskowego Rosji (GRU) potępiła także Wielka Brytania i Kanada.

"Polska popiera oświadczenia rządów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii wskazujące odpowiedzialność oficerów rosyjskiego wojskowego wywiadu GRU za liczne cyberataki szerzące szkodliwe oprogramowanie i wymierzone m.in. w szereg państw, ich infrastrukturę krytyczną, służbę zdrowia, systemy energetyczne, wolne wybory czy międzynarodowe imprezy sportowe" - możemy przeczytać w oświadczeniu polskiego resortu dyplomacji.

"Polska blisko współpracuje z państwami partnerskimi w obronie bezpiecznej, otwartej i opartej o międzynarodowe normy cyberprzestrzeni. Winni takich ataków muszą być wskazywani i pociągani do odpowiedzialności" - dodało ministerstwo spraw zagranicznych.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że oskarżeni odegrali "kluczową rolę" w atakach na takie cele jak sztab wyborczy Emmanuela Macrona podczas francuskich wyborów prezydenckich w 2017 roku, Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej, organizatorów odłożonej zimowej olimpiady w Tokio, która miała odbyć się w tym roku, organizatorów otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Korei Południowej. Celem ataków GRU były też amerykańskie firmy i szpitale, hakerzy próbowali ponadto torpedować brytyjskie śledztwo dotyczące prób zabicia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki.

Ataki na organizatorów igrzysk olimpijskich i innych imprez sportowych były formą odwetu Kremla, który mścił się za to, że rosyjskich sportowców zawieszono po olimpiadzie w Soczi za stosowanie dopingu.

We wrześniu resort finansów USA poinformował, że nałożył sankcje na ukraińskiego parlamentarzystę Andrija Derkacza i trzech Rosjan związanych z petersburską farmą trolli IRA za próby ingerowania w nadchodzące wybory prezydenckie w USA.

Czytaj więcej:

Służby: Rosyjscy hakerzy próbują wykraść szczepionkę na Covid-19

Kreml: Brytyjskie oskarżenia pod adresem Rosji pogorszą relacje dwustronne

UE nakłada pierwsze w historii sankcje za cyberataki

UK i USA potępiły próby zakłócenia igrzysk w Tokio

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.11.2021
  GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama