Menu

Polska oficjalnie w recesji. Spadek PKB "największy od 25 lat"

Polska oficjalnie w recesji. Spadek PKB "największy od 25 lat"
Polska gospodarka po raz pierwszy po transformacji doświadczyła recesji. (Fot. Getty Images)
Główny Urząd Statystyczny poinformował dziś w szybkim szacunku, że polski Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W porównaniu do I kwartału bieżącego roku, polska gospodarka skurczyła się z kolei o 8,9 proc.
Reklama

Jak przekazał GUS, szybki szacunek PKB uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Wyjaśniono też, że "metody i źródła danych wykorzystane do szacunku nie uległy zmianie", a jeśli chodzi o źródła danych, to "zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności".

Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

"Po raz pierwszy po transformacji i po raz pierwszy od dziesięcioleci polska gospodarka doświadczyła recesji" - przekazała Monika Kurek z Banku Pocztowego. Dodała jednak, że "spadek PKB okazał się mniejszy od średnich oczekiwań rynkowych, a po drugie na tle innych krajów europejskich jest mimo wszystko jednym z najlepszych wyników".

Jak wskazała ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz, "teraz mamy do czynienia z obrazem po bitwie".

"Pełen miesiąc głębokich obostrzeń administracyjnych i dwa miesiące odmrażania - co istotne, przy relatywnie niskiej mobilności geograficznej, samodyscyplinie oraz niskiej liczbie zarażeń w kraju – skurczył polską gospodarkę" - podkreśliła.

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki ocenił z kolei, że dane GUS pokazały "siłę polskiej gospodarki". "Spadek PKB zanotowany w Polsce w II kw. br. należy do najniższych wśród wszystkich krajów członkowskich UE" - dodał.

"W Polsce najgłębszy spadek PKB najprawdopodobniej za nami, o ile nie przyjdzie silna, druga fala pandemii czy też wtórne wstrząsy z gospodarki światowej - uważa z kolei główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek komentując dzisiejszy flash szacunek GUS o PKB.

Czytaj więcej:

Eksperci: Brytyjska gospodarka "wyzdrowieje" dopiero za 4 lata

Portugalia i Hiszpania z najwyższymi w historii spadkami PKB

Bank Anglii prognozuje płytszą recesję, ale dłuższe wychodzenie z niej

  Komentarze
  • Do autora
   14 sierpnia, 18:06

   bzdury nie zrozumiales testu i wypowiedzi slawomira dudka przczytaj j.raz

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama