Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

"Polska na drodze do Polexitu": Kontrowersyjne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
"Oddanie pierwszeństwa prawu europejskiemu oznaczałoby utratę suwerenności naszego kraju" - twierdzi polski rząd. (Fot. Getty Images)
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, są niezgodne z konstytucją. Decydując o wyższości prawa krajowego nad prawem Unii Europejskiej Polska dała wyraźny sygnał, że nie zamierza przestrzegać wartości unijnych - komentują zagraniczne media.
Reklama
Reklama

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazała Komisja Europejska.

"Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych" - podała KE dodając, że przeanalizuje szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach.

"Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - podkreślono.

"Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich. Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie mieszkają w Unii Europejskiej. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać" - podała KE.

"W tym wyroku chodzi tylko o jedno - o zabezpieczenie skoku PiS na wolne polskie sądy i niezależnych polskich sędziów; by to na Nowogrodzkiej ustalano, jakie są w Polsce wyroki sądów" - podsumował senator Marcin Bosacki (KO) na wspólnej konferencji z innymi przedstawicielami większości senackiej.

"Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza kurs na konfrontację z Unią i realne problemy z pozyskiwaniem środków europejskich" - ocenił z kolei wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem może być to pierwszy krok w stronę wychodzenia z UE.

"Wyrok TK to nie początek sporu z UE, a jego kolejny etap i nic jakościowo tak bardzo nowego; przecież dyskusje toczą się od sześciu lat" - tłumaczył dzisiaj wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Europejskie media oceniają dzisiaj, że polski rząd daje wyraźny sygnał, że jest "na drodze do Polexitu". 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Davide Sassoli podkreśla z kolei, że werdykt polskiego Trybunału nie może pozostać bez konsekwencji, a prymat prawa europejskiego jest bezdyskusyjny.

Czytaj więcej:

KE pozywa Polskę do TSUE "w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów"

TSUE: Polska praktyka delegowania sędziów niezgodna z prawem UE

Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w UE

500 tys. euro dziennej kary dla Polski. Decyzja TSUE ws. Turowa

  Komentarze
  • Tom
   8 października 2021, 17:44

   Co za bzdury !!! Wyższość prawa krajowego nad unijnym stosują: Hiszpania, Francja, Niemcy, Czechy, Litwa,Włochy !!! Polska dołączyła tylko do tego klubu 👍👍👍👍👍👍👍👍

  • L
   8 października 2021, 17:46

   Prymat prawa europejskiego jest bezdyskusyjny.... Akurat. Tu też? Pandemia pokazała przy zakupach szczepionek, jaka to wspólnota, tak naprawdę.

  • Biało-Czerwony
   8 października 2021, 17:51

   Zieloni i liberałowie to ludzie bez kręgosłupa moralnego dotrzeć można do nich tylko za pomocą metody kija o marchewki. Są zanurzeni nie gównie po nos i teraz tylko proszą wszystkich do około żeby nie robili fal bo pójdą na dno. Poczekamy spokojnie i popatrzymy na ten szoł jak jeden drugiego będzie wciągał pod lustro szamba do którego zresztą sami srali... Hej

  • Drakus
   8 października 2021, 19:00

   Wychodzi na to że NS jest zgodny z prawem i Niemcy będą legalnie ciągnąć gaz z Rosji. Za dużo w to zainwestowali żeby się teraz wycofać, a prymat prawa UE jest bezdyskusyjny. Nasza Wiara ich nie interesuje i powinniśmy dzieci przygotować na adopcję dla LGBT. Opuszczać UE my nie chcemy, ale o praworządności to nasi Politycy na pewno będą rozmawiać.

  • Старый коммунист
   8 października 2021, 20:03

   Drakus ty to dzisiaj znowu coś wąchałeś-czy tez dalej pijesz? ,bo palić to raczej głupa mozesz na tym forum!

  • Polsko Powstań !
   9 października 2021, 01:29

   jestem za polexitem , jestem bardzo za !, zobacz raport Jakiego ile kosztuje nas udział w UE, jeżeli stwórca dał nam zasady funkcjonowania to powinniśmy to uszanować i je respektować. Jeżeli wprowadzamy zasady które są dla niego obrzydliwością- patrz Pismo Święte to dlaczego oczukujemy że On będzie nam błogosławił.

  • Tomek
   9 października 2021, 01:37

   Skwituję to krótko! Jeśli Polska uznałaby wyższość prawa unijnego nad polską konstytucją to kolejnym i analogicznym krokiem musiała by być likwidacja Sejmu i Senatu w Polsce bo po co nam dwuwładza i kto będzie płacił na utrzymanie stójkowych? Wtedy Polski Rząd otrzymałby status lokalnego samorządu. Polexit, Polexit, Polexit!!!

  • Do @Polsko Powstań
   9 października 2021, 07:19

   Raport Jakiego? Patryk Jaki to Polski odpowiednik Nigela Farage. Zreszta nie tylkoon. Glapinski ostatnio odpalil petarde, ze Polska nie potrzebuje unijmych pieniedzy, ze to od nas wszyscy chca pozyczac..... Kolejny ''wizjoner'' po Macierewiczu

  • Ludmyła Kozłowskaja
   9 października 2021, 07:42

   KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA!!!!!
   A nie, już nie.
   TRAKTATY, TRAKTATY, TRAKTATY, TRAKTATY, TRAKTATY, TRAKTATY, TRAKTATY!!!!!

  • Do @Do @Polsko Powstań
   9 października 2021, 10:07

   Jedyne co można napisać, to jest to typowy przypadek kr@tyna wychodowanego przez szczujnię TeFaŁen(w skrócie). Ten sam bełkot prosto od towarzyszy z centrali powtarzają jak indyki ;DDD A tak poza tym, to gdzie są dzieci z Michałowa?

  • Do @Do @Polsko Powstań 9
   9 października 2021, 10:19

   wyhowananego

  • Nazwany kr@tynem
   9 października 2021, 12:07

   Kultura jak u bylej poslanki Krystyny Pawlowicz panie katoliku/ogladaczu TVPiS.500+. Byc nazwanym kr@tynem przez plujacych jadem wyznawcow PiS to komplement.
   PS: Szykuj sie na kolejna miesiecznice, to juz jutro.
   Rok 2011 jestesmy coraz blizej prawdy, rok 2012 jestesmy coraz blizej prawdy, rok 2013 jestesmy coraz blizej prawdy.......... rok 2021 jestesmy coraz blizej prawdy...........................

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama