Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska będzie walczyć o utrzymanie negocjacji z UK "tak długo, jak to możliwe"

Polska będzie walczyć o utrzymanie negocjacji z UK "tak długo, jak to możliwe"
Boris Johnson zapowiedział, że całkowicie zerwie negocjacje, jeśli nie osiągnie się porozumienia do 15 października. (Fot. Getty Images)
'Na najbliższym szczycie UE będziemy zachęcali, by utrzymać negocjacje UE-Wielka Brytania tak długo, jak to możliwe. UE nie może być odpowiedzialna za porażkę tych negocjacji' - przekazał na posiedzeniu sejmowej komisji minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański.
Reklama
Reklama

Przedstawiając sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej informację o stanowisku Polski na najbliższy szczyt UE (15-16 października), wśród najważniejszych tematów rozmów unijnych liderów, Konrad Szymański wymienił Brexit, klimat i relacje zewnętrzne.

Polski minister ds. Unii Europejskiej ocenił, że już w przyszłym tygodniu będzie wiadomo znacznie więcej na temat losów relacji UE-Wielka Brytania po Brexicie.

"Prawa obywateli są gwarantowane, ale kwestia zmian, jeśli chodzi o relacje handlowe jest wciąż otwarta, jak głębokie będą to zmiany, bo zmiany będą na pewno" - zauważył.

"Będziemy zachęcali do tego, żeby utrzymywać negocjacje tak długo, jak długo to jest możliwe, wbrew politycznym przeszkodom i nastrojom, które są coraz bardziej pesymistyczne w UE, także w Warszawie. UE nie powinna być odpowiedzialna za ewentualną porażkę tych negocjacji, powinniśmy szukać rozwiązania problemu równych reguł konkurencji" - oznajmił minister ds. UE.

UE wciąż nie porozumiała się UK m.in. w sprawie rybołówstwa. (Fot. Getty Images)

Konrad Szymański wskazał również, że być może dla relacji z Wielką Brytanią potrzebny będzie specjalny, indywidualny model współpracy z UE, który nie miał wcześniej precedensu.

Po formalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE najważniejszą kwestią dla wspólnych relacji jest wynegocjowanie umowy o przyszłych dalszych stosunkach. Obecnie do nierozstrzygniętych kwestii w rozmowach obu stron należy sprawa pomocy państwa oraz gwarancji równych szans i uczciwej konkurencji dla przedsiębiorstw z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy nie mogą się też porozumieć w sprawie rybołówstwa.

Na początku września premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniu 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje.

Boris Johnson oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodzili się w ostatnią sobotę, że w ostatnich tygodniach obie strony poczyniły postępy w negocjacjach, ale nadal istnieją pomiędzy nimi znaczące rozbieżności.

Czytaj więcej:

Brexit: Izba Gmin przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy

Negocjacje ws. Brexitu: "Jest postęp, ale rozbieżności pozostały"

Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama