Menu

Polska: Ile osób może uczestniczyć w mszach i w nabożeństwach?

Polska: Ile osób może uczestniczyć w mszach i w nabożeństwach?
W diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. (Fot. Getty Images)
Parafie dokonują wyliczeń i informują, ile osób może być w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas mszy świętych i nabożeństw. Wiąże się to z nowymi przepisami mówiącymi, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 mkw. - poinformował ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Reklama

W informacji przekazanej wczoraj rzecznik podkreślił, że Kościół w Polsce od początku epidemii, w trosce o zdrowie i życie całego społeczeństwa, dostosowuje się do ograniczeń sanitarnych.

"Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium KEP, biskupi diecezjalni wydawali dekrety" – przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

"Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych dotyczących liczby uczestników mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy, aby nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych" – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, aby w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i komunii świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach.

"Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata" – podkreślił rzecznik episkopatu. 

Czytaj więcej:

CBOS: 57 proc. Polaków pozytywnie o Kościele, 32 proc. negatywnie

Papież w orędziu wielkanocnym: Ludzkość udręczona pandemią

Polska przystępuje do zdejmowania obostrzeń

  Komentarze
  • Klechahunter
   21 kwietnia, 08:49

   Wypowiadają się Ci, którym na tacę przestali ludzie dawać... Sekta darmozjadów i pedofili mamiących ludzi bajdami o życiu wiecznym.

  • Polak
   21 kwietnia, 11:04

   Popieram sekta darmozjadow wyludzaczy pieniedzy sekta pedofili !!!! Oni powinni zyc skromnie a nie rozwalac sie Majbahami czy innymi luksusowymi autami. !!! Wielka banda złodzieji w białych rękawiczkach!!!!!!!!!!!!!

  • Vistula
   21 kwietnia, 13:44

   Dala glos oczywiscie banda oszczercow. Czesto ci co tak rzucaja oskarzeniami na lewo I prawo na ludzi kosciola, o kosciele wiedza od tych co to slyszeli od innych, co znaja takich, co to byli rok temu na pasterce… bo sami to nawet przezegnac sie nie potrafia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama