Menu

Polscy rolnicy proszą o pomoc. "Bez imigrantów zbiory są zagrożone"

Polscy rolnicy proszą o pomoc. "Bez imigrantów zbiory są zagrożone"
Polscy rolnicy ostrzegają, że brakuje im siły roboczej. (Fot. Getty Images)
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych w związku z trudną sytuacją w kraju. Bez pomocy imigrantów, zbiory w Polsce będą bardzo utrudnione - przekazano w komunikacie.
Reklama

Federacja w imieniu głównych polskich organizacji rolniczych zwraca uwagę, że bez pracowników sezonowych niektóre sektory polskiego rolnictwa czeka poważny kryzys. "Do tej pory przy zbiorach można było liczyć na pomoc obywateli Ukrainy. Przy przedłużających się kłopotach przy przekraczaniu polsko-ukraińskiej granicy rolnictwo wejdzie w sezon bez rąk do pracy" - wskazał przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora.

Zdaniem Federacji, elastyczne podejście powinno dotyczyć także Ukraińców, którzy po wybuchu epidemii nie zdecydowali się wrócić do ojczyzny. Zgodnie z przepisami mogą oni przebywać w Polsce na podstawie paszportu biometrycznego (bez wizy), ale nie dłużej niż 3 miesiące. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa ten okres należałoby wydłużyć, tak aby obywatele Ukrainy bez konsekwencji mogli nadal pracować w Polsce.

Czy w Polsce zabraknie warzyw i owoców? (Fot. Getty Images)

"Jednocześnie Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni popiera stanowisko Geopa-Copa, czyli grupy pracodawców zawodowych organizacji rolniczych Unii Europejskiej, dotyczące potrzeby zapewnienia dostępności siły roboczej w rolnictwie. Obawy dotyczą przede wszystkim problemów z możliwością swobodnego poruszania się pracowników sezonowych wewnątrz Unii Europejskiej oraz innych pracowników niezbędnych do funkcjonowania sektora rolnego bez zakłóceń" - przekazano w komunikacie.

W opinii tej organizacji, restrykcje w zakresie przemieszczania się nie powinny obejmować pracowników przygranicznych czy kierowców ciężarówek, którzy odgrywają kluczową rolę w łańcuchu dostaw żywności na jednolity rynek europejski. Wskazano, że w sektorach takich jak hodowla zwierząt gospodarskich sytuacja już jest krytyczna. Geopa-Copa apeluje więc o stworzenie planu awaryjnego na wypadek, gdyby obowiązkowe kwarantanny pracowników gospodarstw utrudniły hodowlę zwierząt. 

Czytaj więcej:

Niemcy nie zbiorą szparagów? "Może zabraknąć tysięcy Polaków"

Koronawirus we Francji: Brakuje rąk do pracy w rolnictwie

Brytyjczycy potrzebni "od zaraz" do pracy w rolnictwie

Niemcy: Zakaz wjazdu dla zagranicznych pracowników nie obejmuje Polaków

Rolnicy w UK będą wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą z krajów UE

  Komentarze
  • Olo
   31 marca, 13:45

   no i co ptysie wczoraj nabijaliście sie i pluliście na Angielskich rolników a dzisiaj proszę ,wszyscy nagle maja kwarantannę i do roboty sie niechce sie isc , po tych 500+ to sie wam w główkach poprzewracało cebulowe cwaniaczki

  • Czytelnik anonimowy
   31 marca, 16:54

   Jan Falkowski Tak radził sobie bo dzieci rolników pracowały bez żadnego bhp, za darmo w wakacje itd. Dużo by pisać

  • LOKO
   4 kwietnia, 00:08

   JAK GODNIE ZAPLACA TO LUDZIE PRZYJDA

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama