Koszty połączeń telefonicznych do Polski i innych krajów UE pozostaną w UK na takim samym poziomie. W drugą stronę niestety nie będzie już tak kolorowo. (Fot. Getty Images)

Polscy operatorzy podniosą stawki po Brexicie, brytyjscy pozostawią bez zmian

Nawet 5 złotych za minutę połączenia zapłacą od 1 stycznia 2021 roku Polacy próbujący dodzwonić się do kogoś w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie główni brytyjscy operatorzy przekazali, że nie zamierzają zmieniać swoich cenników.

Jak przypomina portal Money.pl, od ponad 3 lat w Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa "Roam Like At Home".

"To oznacza mniej więcej tyle, że w ramach krajów Wspólnoty można dzwonić bez przeszkód i dodatkowych kosztów. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteśmy w Polsce i dzwonimy do Włoch, Niemiec czy Hiszpanii. Ceny za połączenia są takie same, jak byśmy wykonywali połączenie do sąsiedniego miasta" - przypomina portal.

Od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii przestanie obowiązywać okres przejściowy - nie oznacza to jednak, że usługa "Roam Like At Home" przejdzie w tym kraju do historii, ponieważ brytyjscy operatorzy nie zamierzają wprowadzać cen za roaming, a koszty stawek mają pozostać takie same. W tym samym czasie polscy operatorzy podjęli zaskakującą decyzję, aby podnieść stawki dla wszystkich swoich klientów - i to dość znacznie.

Sieć Orange w Polsce przekazała, że Wielka Brytania traktowana będzie jako "Strefa 2", razem z takimi krajami jak Serbia, Szwajcaria, Czarnogóra czy Rosja. Minuta połączenia z Polski do UK kosztować będzie 4,94 zł. Podrożeją również SMS-y - jeden kosztować będzie 1,51 zł. Kosztowne ma być także wysyłanie zdjęć przez telefon w formie MMS - jedna taka wiadomość to aż 3,03 zł.

Osoby korzystające z sieci Orange powinny uważać na to, czy na wakacjach mają bezwzględnie wyłączony przesył danych. Pobranie zaledwie jednego megabajta danych to koszt 31,76 zł. 

Odrobinę taniej jest w sieci Play - 60 groszy za SMS i 2,50 zł za minutę rozmowy. Pobranie jednego megabajta danych w tej sieci to z kolei koszt 36 złotych.

Sieć Plus - jak donosi Money.pl - nie chciała jeszcze zdradzić swojego cennika. Przekazano natomiast, że pojawi się możliwość zakupu dodatkowej płatnej oferty, która pozwoli obniżyć wysokość stawek do dotychczasowych poziomów.

W tym samym czasie główni brytyjscy operatorzy - EE, Three, O2 oraz Vodafone - zapewnili, że cenniki pozostaną bez zmian. 

"Nie mamy planu wprowadzać opłat za roaming po Brexicie" - przekazało Vodafone. 

"Nasi klienci mogą cieszyć się darmowym roamingiem w całej Europie i nie tylko, i nie mamy planów zmiany tego, bez względu na Brexit. Wszyscy nasi klienci udający się na wakacje bądź podróżujący do UE wciąż będą cieszyć się darmowym roamingiem" - zapewnił z kolei rzecznik EE.

"Dostaniecie od nas darmowy roaming do UE, który działać będzie dokładnie tak, jak teraz" - zapewniła z kolei sieć Three.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9111
-0.0112
EUR
4.2447
-0.0037
USD
3.6588
-0.0109
CHF
4.6118
-0.0003
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu