Menu

Polak powitał 2020 rok na Biegunie Południowym

Polak powitał 2020 rok na Biegunie Południowym
Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. (Fot. Centrum Prasowe PAP)
'Biegun zdobyty' - taka wiadomość dotarła do Polski około godz. 22:00 (godz. 21:00 GMT) w niedzielę, 5 stycznia 2020 roku od Jacka Libuchy, który na początku listopada 2019 r. wyruszył w samotną wyprawę przez Antarktydę. Do celu dotarł po 54 dniach wędrówki, w czasie której ciągnął na sankach ważący ponad 110 kg ekwipunek.
Reklama

Cel udało się osiągnąć pomimo piętrzących się trudności. Początkowo wyzwaniem była pogoda - intensywne opady śniegu praktycznie uniemożliwiały nawigowanie, a w świeżym puchu ciężkie sanie zachowywały się jak kotwica. Z tego powodu z zaplanowanych 15-30 km dziennie w pierwszych tygodniach Jacek był w stanie pokonywać zaledwie 8-10 km.

Utracony czas musiał potem nadrabiać dodatkowym wysiłkiem, bo zapasy żywności i paliwa były ściśle wyliczone, a bufor bezpieczeństwa został skonsumowany w pierwszych dniach.

Jacek jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. (Fot. Getty Images)

Jacek wyruszył z zatoki Hercules Inlet, skąd do bieguna jest około 1 150 km. Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. 30 grudnia meldował, że udało mu się pokonać najtrudniejszy teren: "Przejście piekła sastrugów (lodowych zasp) to był nieludzki wysiłek. Przez dziesiątki kilometrów sastrugi - niektóre wielkości samochodu - jeden przy drugim. Ostatnie dni jestem już powyżej 2 600 m n.p.m., jest bardzo zimno".

Jacek jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. Wcześniej dokonali tego Małgorzata Wojtaczka w 2017 roku oraz Marek Kamiński w 1995 roku.

Jacek Libucha do podróży przez Antarktydę przygotowywał się m.in. podczas wypraw na Spitsbergen. Z zamiłowania jest podróżnikiem, natomiast zawodowo jest menadżerem, z wieloletnim doświadczeniem projektowym w przemyśle i sektorze energetycznym.

  Komentarze
  • Aj waj
   7 stycznia, 13:09

   Dobrze ze tym razem rodzina nie prosi o dstki na sprowadzenie zwlok

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama