Menu

Polacy tłumnie ruszyli po szczepienia na grypę. Zaczyna ich brakować

Polacy tłumnie ruszyli po szczepienia na grypę. Zaczyna ich brakować
Jak wskazują oficjalne dane, w Polsce odsetek szczepień wciąż jest rekordowo niski w Europie - na grypę szczepi się zaledwie ok. 4 proc. populacji. Dla porównania - we Francji jest to średnio 45 proc. (Fot. Getty Images)
'W aptekach i przychodniach w Polsce bardzo trudno zdobyć szczepionkę przeciwko grypie. W tym sezonie zainteresowanie tymi szczepieniami jest aż dziesięć razy większe niż w latach poprzednich' - przekazał przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak. Wcześniej o podobnych problemach zaczęli informować lekarze w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Oficjalne dane wskazują, że w sezonie 2019/2020 sprzedano w Polsce ponad 1,58 mln dawek szczepionek przeciwko grypie. Oznacza to, że przeciwko tej chorobie w sezonie grypowym zaszczepiło się 4,12 proc. Polaków, więcej niż w latach poprzednich. 

W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 zaszczepiło się 3,26 proc. osób, a w okresie 2018/2019 - 3,9 proc. populacji. Rekordowy był sezon 2011/2012, kiedy szczepionkę przeciwko grypie otrzymało 4,48 proc. naszej populacji. Najczęściej szczepią się seniorzy. W sezonie 2019/2020 preparat ten przyjęło 15,1 proc. osób w wieku co najmniej 65 lat, więcej nawet niż sezonie 2011/2012 (4,2 proc.).

W obecnym sezonie, z powodu pandemii COVID-19, zainteresowanie w Polsce szczepieniami przeciwko grypie jest rekordowe. "Aż dziesięciokrotnie przekracza ono to, jakie było w poprzednim sezonie" – oznajmił przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Specjalista zaznaczył, że również w innych krajach wzrosło zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie, ale tam na ogół jest ono dwukrotnie większe. Jednak w Europie Zachodnie od lat szczepi się wielokrotnie więcej osób niż w Polsce, na przykład we Francji w minionym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się 45 proc. populacji. 

W ostatnim sezonie na grypę zachorowało ok. 4 mln Polaków - zmarło 65 z nich. (Fot. Getty Images)

Również NHS poinformował, że liczba osób zgłaszających się po szczepienia jest rekordowa. Brytyjska służba zdrowia wskazała jednak, że zapasy wystarczą dla wszystkich - pojawił się jedynie problem z ich logistyką, ponieważ "zainteresowanie szczepieniami przerosło oczekiwania wszystkich". Same apteki i przychodnie GP na Wyspach informują, że muszą ogranicząć dostęp do szczepień, bo "popyt na nie jest zbyt duży".

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że w poprzednim sezonie grypowym 2019/2020 grypą i zakażeniami grypopodobnymi zaraziło się prawie 4 mln Polaków, spośród nich 17 639 było hospitalizowanych, a zmarło 65 osób. W sezonie 2018/2019 odnotowano ponad 4,6 mln tych infekcji, a w okresie 2017/2018 – ponad 5,4 mln. 

Czytaj więcej:

Lekarze z UK: Ryzyko zgonu z powodu grypy dwukrotnie większe niż na Covid-19

UK ogranicza dostęp do szczepionek na grypę. Zaczyna ich brakować

Ekolodzy: Wyprodukowanie szczepionki pozbawi życia pół miliona rekinów

  Komentarze
  • Zenon
   1 października, 06:26

   Bedzie cos o elbegiete dzisiej?

  • Fan clarksona
   1 października, 06:57

   Czyli wychodzi na to że są głup.. narodem... jak wierzą w kowidka i lecą się szczepić..

  • Lord K
   1 października, 07:12

   Smacznego.

  • KASIA
   1 października, 08:21

   w UK to samo, naganiaja ludzi do szczepien na grype tylko po to by w grupie 50-69 wstrzymac szczepienia bo jest brak szczepionek. rece opadaja. Nie mowiac o tym ze efektywnosc szczepionki na grype w UK to 30-40% wiec nawet nie fifty-fifty.

  • Sowa
   1 października, 09:02

   I o to chodziło, żeby pozbyć się zalegającego syfu, gdzie kończą się daty przydatności do użycia. Nie mogę tego zrozumieć, ludzie latami twierdzili, że nie szczepią się p/ grypie bo to nieskuteczne i dodatkowo osłabia układ odpornościowy, a tu proszę, nagła zmiana zdania. Głupi naród unicestwi się sam. Dodatkowo boję się, że bez szczepionki nie wpuszczą mnie na lotnisko, do sklepu, do metra, bo do tego ta sytuacja dąży. Coraz więcej ludzi jest zastraszonych, to nie idzie ku dobremu.

  • Kamil
   1 października, 09:06

   Swietnie w jednym zdaniu jest wszystko rzucili sie na szczepionki ktorych nie ma w zeszlym roku wyszczepialnosc na poziomie pare % do tego ponad 80% lekarzy i ich rodzin z jakis powodow sie nie szczepi

  • Do kasia
   1 października, 11:25

   Skąd ty te rewelacje wzięłaś? Czemu kłamiesz? Podaj fakty dotyczące efektywnosci szczepionki. A nie memlesz tym jezorem bez sensu wprowadzając ludzi w błąd.

  • Zwykła
   1 października, 11:41

   propaganda szczepionkowa , mysla ze ludzie sa naiwni , jakas grupa nawiedzonych idiotow wierzacy w pseudo plandemie pojda sobie sami wszczepic to swinstwo , sami sobie robia krzywde , tyle filmow zrobiono gdzie jest wyraznie pokazane nie wierz nigdy zadnemu rzadowcowi

  • Do do kasia
   1 października, 11:48

   W googlch jeat efektywnosc szczepionki na grype. Kasia ma racje no chyba ze google klamią. Po szczepieniu jest goraczka przez tydzien, a szczepionki sa na grypy zeszłoroczne zawsze, bez sensu

  • Kasia
   1 października, 11:55

   Artykul sponsorowany ?

  • Olo
   1 października, 14:54

   Ja się szczepie i jakoś nie mam gorączki przez tydzień! Co za bzdury piszecie. Nie chcecie to się nie szczepcie I nie komentujcie glupio. Akurat mam astmę....co rok szpital. Zacząłem się szczepic pierwszy raz w tamtym roku I nie miałem ataku astmy pierwszy raz od niepamietnych lat. Wy wszędzie spisek widzicie. ..paranoiczny Polski naród z polska (nadal) mentalnością.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Reklama