Menu

Polacy piją więcej. Częściej sięgają po luksusowe trunki

Polacy piją więcej. Częściej sięgają po luksusowe trunki
Polacy kupują "lepsze" alkohole, jak whisky, gin czy koniak. (Fot. Getty Images)
W ciągu ostatniego roku Polacy wydali w sklepach o 6,1 proc. więcej pieniędzy na alkohol i wybierali trunki droższe niż wcześniej - wynika z danych Nielsena dla 'Rzeczpospolitej'.
Reklama

Gazeta poinformowała, że Polacy nie tylko kupują "lepsze" alkohole, jak whisky, gin czy koniak, ale też sięgają po marki luksusowe, czyli na przykład piwa rzemieślnicze, zamiast przemysłowych lagerów. Chętniej kupujemy też wódki klasy premium.

"Rzeczpospolita" zauważyła, że "alkohole, zwłaszcza te drogie, zyskują na dobrej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych".

Z danych Nielsena wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do końca września, Polacy wydali w sklepach z alkoholem aż 36,2 mld zł, czyli o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem.

"Rz" podała, że od nowego roku ceny napojów wyskokowych wzrosną. Producenci tłumaczą to podwyżką akcyzy o 10 proc., wyższą płacą minimalną i droższą energią. 

Czytaj więcej:

Na Wyspach wciąż rządzi piwo

USA nałożyły rekordowe cła na towary z UE, m.in. szkocką whisky

Darmowa cola lub bezalkoholowe piwo dla kierowców w UK

  Komentarze
  • Gość
   22 listopada 2019, 06:38

   Wszystkie gazety i media głównego scieku piszą że Polacy to pijaki i palacze wszystko po to aby znaleźć usprawiedliwienie na kolejne reżimowe podatki które właśnie będą nałożone na wyroby tytoniowe i alkohol .

  • Jatoja
   22 listopada 2019, 06:50

   Mam sasiadow w PL ktorzy maja 2dzieci, Zona nigdy nie pracowala a jej maz pracuje za najnizsza biora 500+ i inne mozliwe zasilki Chwala sie ze u nich w kazdy weekend jest Whisky Red Label jak Rum to tylko Bacardi. Widac bylo jak butelki wyrzucali. Takich rodzin jest wiecej. Widac teraz na co niektorzy przeznaczaja 500+

  • Wasp
   22 listopada 2019, 09:30

   Niedlugo kaczor im podniesie akcyze .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama