Pokolenie X i milenialsi częściej chorują na nowotwory
Różni autorzy rozmaicie definiują generację X oraz milenialsów, jednak w opisywanym przypadku przyjęto, że generacja X to osoby urodzone pomiędzy rokiem 1965 a 1980, podczas gdy milenialsi (generacja Y) to roczniki od 1981 do 1996.
Duże badanie przeprowadzili naukowcy z American Cancer Society (ACS). Jak sugerują uzyskane wyniki, wskaźniki zapadalności nadal rosły w kolejnych młodszych pokoleniach w przypadku 17 z 34 typów nowotworów - w tym raka piersi, trzustki i żołądka.
Tendencje wzrostowe dotyczyły również śmiertelności w związku z zapadalnością na raka wątroby (tylko u kobiet), trzonu macicy, pęcherzyka żółciowego, jąder i jelita grubego.
Gen X, millenials at higher risk for 17 cancers than Baby Boomers, study finds https://t.co/sCNyDqRwEO
— Houston Chronicle (@HoustonChron) July 31, 2024
"Te odkrycia stanowią uzupełnienie coraz liczniejszych dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka w przypadku pokoleń po wyżu demograficznym, rozszerzając wcześniejsze ustalenia dotyczące wczesnego raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością" — wyjaśniła główna autorka badania dr Hyuna Sung z American Cancer Society.
"Wzrost wskaźników zachorowań na nowotwory wśród tej młodszej grupy ludzi wskazuje na zmiany pokoleniowe w ryzyku zachorowania i często służy jako wczesny wskaźnik przyszłego obciążenia nowotworami w kraju. Ponieważ podwyższone ryzyko dotyczące młodszych pokoleń przenosi się wraz z wiekiem jednostek, w przyszłości może nastąpić ogólny wzrost obciążenia nowotworami, zatrzymując lub cofając o dziesięciolecia postępy w walce z chorobą - jeśli nie zostaną podjęte skuteczne interwencje na poziomie populacji" - dodał dr Ahmedin Jemal z American Cancer Society, starszy autor badania.
Czytaj więcej:
UK: Rusza eksperymentalna terapia mRNA. Może działać jak "szczepionka przeciwnowotworowa"
Mniejszości etniczne w Anglii bardziej narażone na raka?
UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"