Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pogoda w UK: Ostrzeżenie przed spadkiem temperatur poniżej zera

Pogoda w UK: Ostrzeżenie przed spadkiem temperatur poniżej zera
W najbliższych dniach temperatury nocą spadną poniżej zera. (Fot. Getty Images)
Met Office ostrzega, że w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii będzie bardzo chłodno, a temperatura w nocy może spaść nawet do -6 st. C. Ponadto prognozuje się również występowanie oblodzeń – donosi BBC.
Reklama
Reklama

Organ UK Health Security Agency (UKHSA) i Met Office wydały ostrzeżenie trzeciego stopnia dotyczący niskich temperatur od 18:00 jutro do 09:00 w poniedziałek, 12 grudnia, dla większości rejonów Anglii.

Alert na tym poziomie jest również wezwaniem skierowanym do służb opieki społecznej i zdrowotnej do podjęcia działań mających na celu ochronę grup podwyższonego ryzyka.

Tymczasem żółty alert pogodowy dotyczący opadów śniegu obowiązuje w północnej Szkocji.

Simon King z BBC Weather poinformował, że od dzisiejszego wieczoru i przez resztę tygodnia, północny wiatr z Arktyki sprawi, że będzie znacznie chłodniej, a temperatury w całym kraju będą wahać się od zaledwie 1 do 4 st. C - czyli kilka stopni poniżej średniej wynoszącej od 6 do 9 st. C.

Podczas gdy opady śniegu są prognozowane tylko w północno-wschodniej Szkocji, "to jednak nie ulega wątpliwości, że temperatury będą na tyle niskie, że również w innych częściach kraju można będzie zobaczyć śnieg".

Wyższe niż przeciętne temperatury przez cały październik i dużą część listopada, w połączeniu z rosnącymi rachunkami za energię, spowodowały, że wiele osób odwlekało włączenie ogrzewania w domach. Jednakże takie postępowanie może okazać się niebezpieczne dla osób szczególnie wrażliwych.

Światowa Organizacja Zdrowia zakłada, że "w odpowiednio ogrzanym domu" temperatura powinna wynosić 21 st. C w pokojach dziennych i 18 st. C w sypialniach - jednak badania wskazują, że średnia temperatura, w jakiej będą przebywać osoby, których nie stać na ogrzewanie domu, wyniesie zaledwie 10 st. C.

Rzeczniczka organizacji Age UK Sophie Barrett zaapelowała o włączanie ogrzewania i zadbanie o to, aby osiągnęło ono odpowiednio wysoki poziom, który pozwoli na utrzymanie ciepła w domu. Dodała również, że istotne jest, aby ludzie sprawdzali, jakie zasiłki im przysługują, aby mieć pewność, że otrzymują niezbędną pomoc podczas nadchodzącej zimy.

Jak przebywanie w nieogrzewanych pomieszczeniach wpływa na organizm?

Przebywanie w zbyt niskich temperaturach znacznie obciąża organizm, który musi podjąć dodatkowy wysiłek, aby szybciej się ogrzać. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi i szybszego bicia serca - co z kolei może zaostrzyć ryzyko wystąpienia udaru lub zawału.

W niskich temperaturach osoby, których serce jest już osłabione, oraz osoby starsze, stają się jeszcze bardziej podatne na poważne problemy zdrowotne.

UKHSA zaleca również noszenie kilku warstw cieńszych ubrań, co pomoże utrzymać ciepło lepiej niż jedna grubsza warstwa. Spożywanie większej ilości ciepłych posiłków i napojów jest również skutecznym sposobem na utrzymanie ciepła.

W zeszłym roku raport opracowany przez Building Research Establishment (BRE) wykazał, że złe warunki mieszkaniowe w samej Anglii powodują zwiększenie wydatków NHS o kwotę 1,4 mld funtów - i że za połowę tej kwoty może odpowiadać przebywanie ludzi w zbyt chłodnych pomieszczeniach.

Czytaj więcej:

Prognoza pogody: W przyszłym tygodniu Wielką Brytanię czekają opady śniegu i spadek temperatur

  Komentarze
  • Benekiciaż
   6 grudnia 2022, 20:23

   Będę spał przed Lloydsem i nie zamarznę bo będę na rałszu.

  • Yogi
   6 grudnia 2022, 23:38

   Ta już widzę ten spadek tu nawet porządnej zimy nie ma. U mnie w Polsce spadł śnieg już dawno i będą piękne święta. Powoli kupujemy prezenty. Dali mi raty i kartę kredytowa. W UK nie chcieli nic dać. Taki to kraj super, raj na ziemi. Dobrze ze wyjechałem

  • Do Yogi
   8 grudnia 2022, 12:54

   Dobrze ze wyjechales najgorsi sa tacy jak ty ciagle narzekasz,widać ci odpowiadają wysokie mandaty,rachunki,droga zywnosc,niebawem dostaniesz list do wojska i śmigaj na wojnę, głupich nie sieją, głupcy się rodzą jak yogi.W uk karte kredytowa głębie ma każdy jak na całym świecie,uważaj żebyś nie zbankrutował.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.02.2023
  GBP 5.2838 złEUR 4.7079 złUSD 4.2803 złCHF 4.7147 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama