Menu

Poczta Polska przywraca możliwość wysyłania przesyłek do UK

Poczta Polska przywraca możliwość wysyłania przesyłek do UK
Poczta Polska umożliwi już wysyłkę przesyłek do UK, ale ostrzega, że cały proces będzie bardziej skomplikowany i kosztowny w związku z Brexitem. (Fot. Getty Images)
Po przerwie spowodowanej utrudnieniami transportowymi. Poczta Polska ponownie umożliwia wysyłanie paczek i listów do Wielkiej Brytanii. W związku z Brexitem od 1 stycznia 2021 r. obwiązują zmiany przy nadawaniu do tego kraju przesyłek pocztowych z zawartością towarów.
Reklama
Reklama

Jak podała Poczta Polska, wznowienie od wczoraj usług pocztowych obejmuje priorytetowe przesyłki listowe, w tym polecone oraz paczki pocztowe (priorytetowe i ekonomiczne) adresowane do Wielkiej Brytanii.

"Wielka Brytania od lat zajmuje bardzo wysoką pozycję w wymianie pocztowej z Polski. W 2019 była na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem liczby wysyłanych listów i za USA po względem liczby wysłanych przesyłek Global Expres oraz na trzecim miejscu pod względem liczby nadanych paczek, stąd tak ważna jest informacja dla polskich nadawców, o zmianach przepisów celnych związanych z wysyłanymi do Wielkiej Brytanii przesyłkami" – wskazała rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Jak wyjaśniła, przesyłki pocztowe z zawartością towarów nadawane w Wielkiej Brytanii od dnia wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej również powinny być zaopatrzone w deklaracje celne i będą podlegały w Polsce odprawie celnej przywozowej oraz wymaganym opłatom celnym i podatkowym z tytułu importu.

Jednocześnie Poczta informuje, że od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT w odniesieniu do przesyłek handlowych o niskiej wartości. Dla nadawanej do Wielkiej Brytanii przesyłki handlowej o wartości do 135 funtów, sprzedawca będzie musiał zapłacić podatek VAT bezpośrednio do brytyjskiego organu podatkowego - tak, jakby miał siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Do kupienia "skandaliczna" kartka świąteczna sprzed prawie 200 lat

Poczta Polska: Polski znaczek najpiękniejszy w Europie

Poczta Polska zawiesza przesyłki do Wielkiej Brytanii

Royal Mail wstrzymuje doręczanie przesyłek do Europy

  Komentarze
  • Suzi
   5 stycznia, 07:45

   miło.... bo na opłatek czekam już miesiąc... od dwóch Mam

  • Miekiszon
   5 stycznia, 07:54

   To trza będzie płacić VAT za kiełbasę podana na busa

  • Mirek
   5 stycznia, 08:21

   Ktos zapomnial uscislic o jakie przesylki chodzi. W ujeciu popularnym tresci zawarte w notatce sa bzdurami, w obszarze oplat maja zastosowanie wylacznie w kontaktach handlowych (sprzedaz/zbycie towaru dla co swiatlejszych). Przepisujcie z sensem.

  • Boo
   5 stycznia, 09:01

   Polsat pokazał dziś rano puste półki w Uk....... Wysłać paczki!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama