Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pociągiem z Londynu do Sztokholmu w 24 godziny? Rusza ekologiczna usługa EuroNight

Pociągiem z Londynu do Sztokholmu w 24 godziny? Rusza ekologiczna usługa EuroNight
Trasa pociągu do Kopenhagi, a potem do Sztokholmu lub Oslo, została zaznaczona na mapie na czerwono. (Fot. Twitter/@seatsixtyone)
Nowy pociąg sypialny z napędem elektrycznym wkrótce umożliwi pasażerom podróż z Wielkiej Brytanii do Szwecji w mniej niż jeden dzień - donosi dziennik 'Independent'. Nie obędzie się bez przesiadek, ale wciąż trasa ta może być pokonana w ciągu 24 godzin dzięki szwedzkiemu operatorowi SJ, który już 1 września uruchomi usługę EuroNight między Hamburgiem a Sztokholmem 1 września.
Reklama
Reklama

Najszybsza trasa pociągiem z Londynu do stolicy Szwecji wymagałaby wyjazdu z dworca London St Pancras do Brukseli. Najwcześniejszy pociąg Eurostar jest o 8:16, a podróż trwa 2 godziny.

Z Brukseli należałoby pociągiem Deutsche Bahn udać się do Hamburga – co trwa niecałe sześć i pół godziny.

Pociąg SJ z Hamburga wyjeżdża o 21:55 i jedzie do Sztokholmu 12 godzin, zatrzymując się po drodze w Kopenhadze. O ile nie ma żadnych opóźnień, cała podróż zajęłaby mniej niż 24 godziny.

W przeciwnym kierunku pociąg odjeżdża ze Sztokholmu o 17:30 i dociera do Hamburga następnego dnia o 6:30. Jak podaje strona internetowa SJ, codzienne odjazdy będą odbywać się w obu kierunkach.

Nowa trasa jest alternatywą dla osób unikających samolotów i dbających o ekologię lub tych, którym marzy się bardziej malownicza podróż i lubią podróżować wagonami sypialnymi.

Ceny biletów różnią się w zależności od poziomu komfortu. Kabiny pierwszej klasy w pociągach SJ mogą pomieścić do trzech osób – z łóżkami, prywatnym prysznicem i toaletą – i kosztują od 204,90 EUR.

Najtańszą opcją jest zwykłe siedzenie w "salonie na planie otwartym" za 24,90 euro.

Dostępne są również wagony sypialne drugiej klasy, które mogą pomieścić do dwóch osób, lub przedziały "kuszetkowe", które mogą pomieścić do sześciu osób.

Przewoźnik SJ korzysta wyłącznie z energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie wodne i wiatrowe. Ponadto motorniczy wyłączają czasem silnik, aby na niektórych odcinkach podróży pociąg był napędzany własnym pędem.

Usługa EuroNight z Hamburga do Kopenhagi i Sztokholmu rusza 1 września.

Czytaj więcej:

Słynny Orient Express ma wrócić na tory w 2024 roku

Władze Ukrainy zapowiadają otwarcie nowego, "europejskiego" toru kolejowego do Polski

  Komentarze
  • Trawerel
   13 sierpnia, 18:27

   Ja za 20f bylem ranerem rok temu, potem malmo, potem copenhagen autobusem 2h, potem crakov i okno z widokiem na rynek za 30zl, potem zakopiec hotel prl z biedronka na dole i widokiem na gewont potem kasprowy kolejką potem zakopiec i potem do kolegi i potem do london na budowe. Dobre to było

  • Tom
   14 sierpnia, 07:55

   A ten ekologiczny pociag to na wode jezdzi?

  • Co za brednie
   14 sierpnia, 09:50

   A ile zajmuje lot samolotem? Pytam, bo wydaje sie to najprostsza altenatywa zamiast marnowania calego dnia na przejazd przez cala Europe. Dlaczego jakies polglowki za wszelka cene staraja sie nas cofnac do epoki pary i wegla, przepraszam elektrycznosci generowanej przez elfy :)

  • Celestyn76
   14 sierpnia, 10:10

   Racja Tom ekoprzyglupom wydaje sie ze jak elektrycxny to czysty gdyby to byla energia atomowa to tak ale ekoprzyglupy zostaly przez kacapow tak ustawione ze twoerdza iz atom jest zly

  • Przemko
   14 sierpnia, 13:03

   Un (tyn pociung) eko jest, bo w maszynowni skazani za niewiarę w globcio, niezaszprycowani i uważający, że istnieją tylko dwie płcie - odbywający dożywocie, chodzą w takim kieracie jak Arnold w "Conanie"...

  • Trolless
   14 sierpnia, 21:42

   Gdyby to był pociąg bezpośredni, to jak najbardziej. A tak, to jakaś propagandową lipa. Proszę bardzo, Eurostar do Marsylii w 6,5 godziny za 50 funciakow. To jest coś. Lubię pociągi, ale bez przesiadek.

  • Radosny
   14 sierpnia, 23:02

   Przypominam autorowi tych wieści że to jest trasa z Hamburga do Sztokholmu w angielskim artykule nie ma słowa o połączeniu z Londynu trzeba dojechać na własną rękę a nieoficjalnie mówi się o ograniczeniu połączeń Eurostar do Londynu Jeśli zapomnieliście to ja wam przypomnę że UK jest poza EU o jest to typowy trzeci świat.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama