Menu

Pożar w Czarnobylu "niegroźny dla Polski"

Pożar w Czarnobylu "niegroźny dla Polski"
Pożar wybuchł 4 kwietnia w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. (Fot. Getty Images)
Nie ma żadnego zagrożenia radiacyjnego w związku z pożarami lasów w okolicy Czarnobyla - zapewniał wczoraj minister klimatu Michał Kurtyka.
Reklama
Reklama

Minister klimatu był pytany na antenie TVP Info o pożar, który wybuchł 4 kwietnia w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Niektóre odcinki wciąż jednak się tlą.

"Sytuacja, w której ma miejsce gdzieś pożar, nie jest niczym nadzwyczajnym; natomiast dobudowywanie do tego jakiejś historii, to może być akcja dezinformacyjna. Takie pożary miały miejsce, ściółka leśna się tliła, według informacji, które mamy od strony ukraińskiej, w tym momencie te pożary się tam wygaszają" - stwierdził.

Kurtyka zapewniał, że przedstawiciele polskiego rządu są w stałym kontakcie "z kolegami z Ukrainy" i - jak podkreślił - "nie ma żadnego zagrożenia", jeśli chodzi o kwestie radiacyjne.

"Pożary niestety mogą się zdarzać, natomiast dobudowywanie w na tej podstawie informacji to jest zupełnie inna sprawa" - zaznaczył Kurtyka. 

Czytaj więcej:

Czarnobyl: Promieniowanie 16-krotnie przekroczyło normę

Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu. "Sytuacja jest krytyczna"

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama