Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Platforma Booking będzie podlegać surowszym przepisom unijnym

Platforma Booking będzie podlegać surowszym przepisom unijnym
We wrześniu 2023 r. KE nie zgodziła się na fuzję Booking.com z firmą technologiczną eTraveli. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska uznała, że służąca m.in. do wynajmu zakwaterowania platforma Booking.com jest tzw. strażnikiem dostępu, co oznacza, że będzie musiała dostosować się do bardziej rygorystycznych unijnych przepisów przewidzianych Aktem o rynkach cyfrowych (DMA).
Reklama
Reklama

"To dobra wiadomość dla wczasowiczów, bo będą mieli większy wybór, a hotele będą miały więcej możliwości biznesowych" - skomentowała tę decyzję wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager.

Booking.com będzie mieć pół roku na dostosowanie się do DMA. Celem tej unijnej regulacji jest uniemożliwienie dużym platformom internetowym nadużywania dominującej pozycji, np. kosztem prowadzących działalność za ich pośrednictwem przedsiębiorców (w przypadku Bookingu będą to hotele).

Chociaż platforma będzie mieć sześć miesięcy na wdrożenie zapisów DMA, to niektóre przepisy będą obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym, np. obowiązek informowania Brukseli o planowanej koncentracji.

Za łamanie przepisów DMA KE może nałożyć karę wynoszącą od 10 do 20 proc. całkowitego obrotu.

We wrześniu 2023 r. KE nie zgodziła się na fuzję Booking.com z firmą technologiczną eTraveli.

Zgodnie z DMA, tzw. strażnikiem dostępu jest firma, która ma powyżej 7,5 mld euro rocznego obrotu w Unii, a liczba użytkowników przekracza 45 mln miesięcznie. Poza progami ilościowymi Bruksela bierze też pod uwagę kryteria jakościowe dotyczące m.in. znaczenia dla europejskiego biznesu.

Booking został siódmym strażnikiem dostępu. Pierwszych sześć Bruksela wskazała we wrześniu 2023 r. Zarządzający Google'em Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta i Microsoft w marcu złożyły sprawozdanie z tego, jak dostosowały się do nowego prawa. Pod koniec kwietnia KE dodała do tej listy iPadOS, system operacyjny firmy Apple na tablety.

KE ogłosiła też, że serwisy zajmujące się sprzedażą i obrotem reklam X Ads oraz TikTok Ads nie mogą zostać uznane za tzw. strażników dostępu. Chociaż oba te serwisy przekraczają progi ilościowe, to - jak oceniła KE - nie są one wystarczająco ważne.

Czytaj więcej:

NASK ostrzega przed nowymi atakami na klientów serwisu Booking.com

  Komentarze
  • Bloop
   15 maja, 12:49

   Nie opłaca się używać tej platformy. Z zniżka która masz %20 wychodzą dodatkowe opłaty po dodaniu wszystkiego wychodzi ze jeszcze musisz dopłacać nic nie warta i przereklamowane

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama