Pięciu Polaków w konkursie na dużej skoczni

Polacy z szansą na medal w Falun (Fot. Getty Images)
Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł wystąpią w pierwszej serii konkursu narciarskich mistrzostw świata w Falun na dużej skoczni. Kwalifikacje wygrał Niemiec Richard Freitag - 129 m.

Drugi był jego rodak Markus Eisenbichler - 128,5 m, a trzeci Japończyk Taku Takeuchi - 127,5 m. Najlepszy z biało-czerwonych Klemens Murańka - 125,5 m zajął ex aequo z Austriakiem Manuelem Poppingerem czwarte miejsce.

Awans do pierwszej serii wywalczyli wszyscy Polacy startujący w kwalifikacjach. Piotr Żyła był ósmy po skoku na odległość 122 m, Dawid Kubacki 21. - 117 i Aleksander Zniszczoł 22. - 116,5 m.

Najdalszy skok - 130,5 m oddał Szwajcar Simon Ammann. Czterokrotny złoty medalista olimpijski dostał jednak bardzo niskie noty za lądowanie i został sklasyfikowany na 11. pozycji. O pół metra bliżej wylądował Japończyk Daiki Ito.

Z zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, którzy nie muszą walczyć o prawo startu w konkursie, najdalej wylądował Norweg Rune Velta - 135 m. Mistrz świata ze skoczni normalnej tym skokiem wyrównał rekord obiektu.

Wysoką formę zaprezentował także Austriak Stefan Kraft lądując na 132 m. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Słoweniec Peter Prevc miał tylko 119 m.

Nie skakał Kamil Stoch. Ze swojej próby zrezygnowali także Austriak Gregor Schlierenzauer, Niemiec Severin Freund i Japończyk Noriaki Kasai.

Pierwsza seria konkursowa ma się rozpocząć dzisiaj o godzinie 16:00 czasu GMT.