Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Piłkarska Superliga: Po wyroku sądu UE planowane rozgrywki dla 64 drużyn

Piłkarska Superliga: Po wyroku sądu UE planowane rozgrywki dla 64 drużyn
Rozgrywki miałyby się składać z trzech poziomów - Ligi Gwiazd, Ligi Złotej (po 16 drużyn) oraz Ligi Błękitnej (32 drużyny). (Fot. Getty Images)
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE organizacja A22 Sports Management ogłosiła nowy projekt piłkarskiej Superligi, z udziałem 64 drużyn podzielonych na trzy ligi, z systemem spadków i awansów.
Reklama
Reklama

"W pierwszym roku rozgrywek kluby będą dobierane na podstawie współczynnika opartego na przejrzystych kryteriach wynikowych. Planowana jest także platforma streamingowa umożliwiająca bezpłatne oglądanie wszystkich meczów" - głosi komunikat A22 Sports Management.

Według propozycji, rozgrywki miałyby się składać z trzech poziomów - Ligi Gwiazd, Ligi Złotej (po 16 drużyn) oraz Ligi Błękitnej (32 drużyny).

Kluby zostałyby podzielone na ośmiozespołowe grupy, a rywalizacja w nich odbywałaby się na zasadzie mecz i rewanż. Później nastąpiłaby faza pucharowa dla wyłonienia mistrza. Każdy z uczestników Superligi miałby zagwarantowane rozegranie co najmniej 14 spotkań.

Według pomysłodawców, spotkania odbywałyby się w środku tygodnia, podobnie jak w obecnych rozgrywkach pucharowych pod auspicjami UEFA, i nie kolidowałyby z rozgrywkami krajowymi. Planowana jest także Superliga kobiet z udziałem 32 drużyn.

Utworzenie Superligi ogłosiło w kwietniu 2021 roku 12 największych europejskich klubów. Projekt ze względu na ogromną falę sprzeciwu nie przetrwał nawet 48 godzin. Zarzucano mu przede wszystkim chęć dążenia do zysku za wszelką cenę, kosztem mniej zamożnych klubów i federacji. Pod groźbą sankcji i dyskwalifikacji ze strony UEFA większość potencjalnych uczestników się z niego wycofała. Cały czas wspierały go jednak Real Madryt i FC Barcelona.

W pierwszym komentarzu UEFA stoi na dotychczasowym stanowisku, chociaż nie przedstawia wielu konkretów.

"To orzeczenie nie oznacza poparcia ani zatwierdzenia tak zwanej superligi, raczej podkreśla pewne niedociągnięcia w ramach wcześniejszych przepisów UEFA, które zostały już wyeliminowane. UEFA jest pewna solidności swoich nowych przepisów, a w szczególności tego, że są one zgodne ze wszystkimi odpowiednimi europejskimi przepisami i regulacjami" - oświadczyła europejska centrala piłkarska.

Sąd UE w Luksemburgu orzekł w czwartek, że przepisy FIFA i UEFA dotyczące uprzedniego zatwierdzania międzyklubowych rozgrywek piłkarskich, takich jak Superliga, są sprzeczne z prawem UE; naruszają prawo konkurencji i swobody świadczenia usług.

Według ekspertów, otwiera to drogę do powstania rozgrywek niezależnych od tych organizacji i może być najważniejszym orzeczeniem dot. sportu od czasu słynnego prawa Bosmana, które w 1995 roku zrewolucjonizowało transferowy rynek na świecie.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama