Menu

Pękające skrzydła A380. Airbus ostrzega linie lotnicze

Pękające skrzydła A380. Airbus ostrzega linie lotnicze
7 lat temu Airbus zmagał się już z podobnym problemem w swoich samolotach. (Fot. Getty Images)
Europejskie konsorcjum Airbus zaleci liniom lotniczym korzystającym z 25 samolotów A380 inspekcje mające sprawdzić, czy na skrzydłach nie powstały mikroskopijne pęknięcia, które mogą wpływać na spójność ich konstrukcji - podała wczoraj agencja Bloomberga.
Reklama

W zeszłym tygodniu Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ogłosiła znalezienie pewniej liczby pęknięć na skrzydłach eksploatowanych samolotów pasażerskich A380. Wada dotyczy maszyn wyprodukowanych między 2004 i 2006 rokiem i może odbijać się na wytrzymałości konstrukcji.

W razie wykrycia jej obecności w toku inspekcji z wykorzystaniem systemu ultradźwiękowego, przewoźnicy powinni poprosić Airbusa o dalsze instrukcje naprawy przed kolejnym lotem - wskazała EASA.

Bloomberg przypomniał, że siedem lat temu Airbus zmagał się już z podobnym problemem w swoich samolotach. Wówczas powstawanie pęknięć na skrzydłach kosztowało przedsiębiorstwo miliony euro w naprawach.

Agencja podkreśliła, że A380 - największy samolot pasażerski świata będący odpowiedzią na amerykańskiego Boeinga 747 - mierzył się także z wieloma innymi problemami. Airbus ogłosił w lutym br., że zaprzestanie budowy tego modelu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama