Menu

Parlament Irlandii Płn. odrzucił przedawnienie przestępstw politycznych

Parlament Irlandii Płn. odrzucił przedawnienie przestępstw politycznych
W czasie trwającego od końca lat 60. XX wieku konfliktu w Irlandii Północnej zginęły 3 532 osoby, z czego nieco ponad połowa to cywile. (Fot. Getty Images)
Zgromadzenie Irlandii Północnej jednomyślnie odrzuciło wczoraj zapowiedziane przez brytyjski rząd przedawnienie wszystkich przestępstw z motywów politycznych w konflikcie w tej prowincji, które popełniono przed kończącym go porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku.
Reklama
Reklama

W przyjętej uchwale deputowani odrzucili propozycje rządu i stwierdzili, że "nie służą one interesom, życzeniom ani potrzebom ofiar i pozostałych przy życiu, ani też wymogom prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności, uznania win i pojednania".

Uchwałę poparły wszystkie partie zasiadające w północnoirlandzkim parlamencie - zarówno reprezentujące unionistów, jak i republikanów - mimo że różnią się one zasadniczo co do oceny samego konfliktu w Irlandii Północnej, a także roli w nim brytyjskich żołnierzy i oddziałów paramilitarnych.

Uchwała nie ma mocy prawnej, ale politycznie rządowi w Londynie trudno będzie ją zignorować, zwłaszcza, że niezwykle rzadko zdarza się, by wszystkie północnoirlandzkie partie były w jakiejkolwiek sprawie tak zgodne.

W zeszłym tygodniu brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis zapowiedział złożenie projektu ustawy wprowadzającej przedawnienie wszystkich przestępstw popełnionych z motywów politycznych do czasu porozumienia wielkopiątkowego, a jednocześnie powołanie niezależnej komisji, która będzie badała okoliczności, w jakich doszło do poszczególnych wydarzeń.

Jak przekonuje brytyjski rząd, z upływem czasu coraz trudniej jest o to, by prowadzone dochodzenia i procesy sądowe kończyły się wyrokami, zaś zakończenie ścigania sprawców ze wszystkich stron ułatwi pojednanie w Irlandii Północnej.

Jak się uważa, głównym powodem wprowadzenia przez rząd Borisa Johnsona przedawnienia jest zobowiązanie, które złożył on, że nie pozwoli na ściganie przed sądami byłych brytyjskich żołnierzy służących w przeszłości w Irlandii Północnej. Faktyczna amnestia dotyczyć ma jednak wszystkich - także członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) i paramilitarnych organizacji protestanckich.

W czasie trwającego od końca lat 60. XX wieku konfliktu w Irlandii Północnej zginęły 3 532 osoby, z czego nieco ponad połowa to cywile. Prawie dwie trzecie ofiar innych niż cywilne stanowili członkowie brytyjskich sił zbrojnych bądź policji.

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Napięta sytuacja w Irlandii Płn. Mieszkańcy obawiają się wzrostu przemocy

Media: Londyn może użyć pojęcia "siły wyższej" wobec protokołu ws. Irlandii Płn.

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

Północnoirlandzka partia DUP ma trzeciego lidera w ciągu miesiąca

Przestępstwa w konflikcie w Irlandii Północnej będą objęte przedawnieniem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama